4 skuteczne zasady na łatwe zasypianie.

Spokojny i zdrowy sen, tak ważny w pierwszych latach życia dziecka, będziecie mogli zapewnić maluchowi wprowadzając do swojej codzienności cztery proste i skuteczne zasady:

1. Ustal wczesną godzinę zaśnięcia.

Dziecko usypiane zbyt późno będzie przemęczone, więc trudniej będzie mu zasnąć i spać przez całą noc bez pobudek. Dzięki stałej godzinie snu, organizm dziecka zapamięta tę porę i kolejnego dnia w tym samym czasie łatwiej będzie mu zasnąć. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku snu dziennego: układanie dziecka do snu o tych samych godzinach, ułatwia cały proces, ponieważ organizm dziecka będzie po prostu gotowy do spania.

2. Trzymaj się ustalonego rytmu dnia.

Sen jest jedną ze składowych dnia. Dobrze jest ustalić dziecku ramowy plan dnia i w miarę możliwości tego planu ściśle się trzymać. Jedzenie, zabawy i sen powinny odbywać się mniej więcej o tych samych godzinach, ponieważ znacznie ułatwia to dziecku zasypianie.

3. Trzymaj się pewnego rytuału usypiania.

Już od pierwszych dni dziecka można wprowadzać pewien rytuał jego usypiania składający z 3-4 prostych działań występujących w tej samej kolejności. Mogą to być na przykład: ciepła kąpiel, przebieranie w piżamę, czytanie książki i kołysanka. “Rytuał” jest dla dziecka idealną metodą na łagodne przejście od aktywnego dnia do spokojnego wieczoru i nocy. Z kolei dla rodziców jest to możliwość spędzenia z dzieckiem niezapomnianych chwil zapewniających mu poczucia bezpieczeństwa.

4. Odkładaj dziecko do łóżeczka, kiedy jest senne, ale nie śpiące.

Wspaniale, jeśli dziecko usypia samodzielnie tj. bez pomocy ze strony rodziców. Jest to istotne, ponieważ wszystkie dzieci do drugiego roku życia budzą się w nocy, czasami nawet kilkukrotnie. Jeśli dziecko nauczy się zasypiać samodzielnie w odpowiednim momencie to będzie ono mogło zasnąć samo również podczas nocnej pobudki. Jeśli natomiast dziecko jest lulane albo usypiane przy pomocy innej “zewnętrznej” metody to by zasnęło trzeba będzie odtworzyć te warunki za każdym razem, również w środku nocy.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz