Sen dziecka, które ukończyło 7 miesięcy
Gdy bobas ma 7 miesięcy wydaje się, że jest już „prawie dorosły”. Nie należy jednak zapominać, że sen jest dla niego tak samo ważny, jak dla noworodka. Przecież dziecko musi nauczyć się jeszcze tak wielu rzeczy. W tym celu potrzebne mu są siły, które zapewnia jakościowy sen.
Sen dziecka, które ukończyło 7 miesięcy
W takim wieku dziecko przesypia średnio od 13,5 do 15 godzin na dobę, z czego na dzień przypada od 3 do 3,5 godziny, a na noc 10-12 godzin. Optymalny czas czuwania, obejmujący zabawę, karmienie, przygotowanie do snu, układanie i zasypianie wynosi z reguły około 3 godzin. Aczkolwiek obserwując dziecko należy kierować się przede wszystkim samopoczuciem i zachowaniem dziecka.
Ze względu na wydłużający się czas czuwania rytm dnia wciąż się zmienia. Nie jest on ustalony według godzin, lecz przez stosunkowo przewidywalne zmiany okresów snu i czuwania.
Etap rozwoju
Rozwój psychiczny
Z punktu widzenia rozwoju psychicznego wiek 7-7,5 miesiąca jest stosunkowo spokojnym okresem. Podczas skoku rozwojowego „świat relacji” niemowlę uświadamia sobie, że dwa dowolne przedmioty zawsze znajdują się od siebie w pewnej odległości.
Lęk separacji
Przede wszystkim dziecko pilnuje odległości między nim a mamą, dlatego w pierwszej kolejności zauważa, że mama może się oddalić. Bardzo mu się to nie podoba. Wielu rodziców obserwuje u dziecka silny lęk przed separacją z mamą. Mama nie jest w stanie być obok dziecka przez cały czas, co wzbudza w nim lęk i powoduje płacz. Taki niepokój może być też przyczyną gorszego jakościowo snu.
Jak temu zaradzić?
Wygodne miejsce czuwania. Dobrze jest spędzać większość czasu w kontakcie z dzieckiem. Organizuj „miejsca do zabaw” we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu tak, by maluszek zawsze mógł widzieć czym zajmuje się mama.
Więcej rozmów. Opowiadajcie dziecku, co robicie, gdzie idziecie i zawsze zaznaczajcie, że wrócicie.
Co robić, gdy dziecko płacze? Jeśli niemowlę się rozpłakało, kiedy wyszłyście z pokoju, nie rzucajcie się z powrotem, gdyż w taki sposób jego lęk separacji będzie się wzmacniał. Dziecko myśli „mama się denerwuje, to znaczy, że coś się stało”. Spokojnie wróćcie, weźcie dziecko na ręce, przytulcie je, odwróćcie jego uwagę.
Zabawy wzmacniające zaufanie. Bawcie się w „a-ku-ku”, „cześć-papa” codziennie po kilka razy. To jest to, czego maluch potrzebuje przez najbliższe parę miesięcy. W taki sposób pokazujesz, że nie ma się czego bać, bo znikasz zaledwie na kilka sekund i szybko wracasz. Maluch uspokaja się, gdy upewni się, że mama nie odejdzie i wtedy kieruje całą swoją energię na badanie otaczającego go świata.
Rozwój fizyczny
Wiek 7 miesięcy to czas intensywnego rozwoju zdolności fizycznych dziecka: jeden maluch siada, drugi raczkuje, a jeszcze inny próbuje stać przy oparciu łóżeczka. Nie do wiary, że jeszcze tak niedawno maluszek był bezradnym noworodkiem!
Sen dzienny
Z reguły siedmiomiesięczne dziecko ma 2-3 drzemki w ciągu dnia. Można je nazwać drzemką „poranną”, „popołudniową” i „wieczorną”. Dwie pierwsze trwają zazwyczaj ponad godzinę, ostatnia zaś jest krótsza i nie zdarza się każdego dnia.
Sen nocny
Trwa proces konsolidacji snu - maluch długo śpi w nocy i coraz mniej w dzień. Optymalny rytm dnia dziecka w wieku 7 miesięcy zawiera średnio od 10,5 do 12 godzin snu nocnego. Niektóre niemowlęta potrafią spać, nie budząc się do porannego karmienia (do 5-6 rano) albo nawet przespać całą noc. Szczególnie, jeśli potrafią zasnąć samodzielnie i jedzą 5 posiłków dziennie o mniej więcej ustalonych porach.
88
Rada miesiąca
Jeśli maluch nie wyeliminował jeszcze trzeciej drzemki, możliwe, że wydarzy się to jeszcze w tym miesiącu. Nie jest to łatwy moment dla dziecka i rodziców, ponieważ następuje zmiana w miarę ustalonego rytmu dnia. Zawsze należy brać pod uwagę cechy charakteru dziecka! Bądźcie czujni wobec sygnałów jakie Wam wysyła: obserwujcie wydłużanie czasu czuwania i oznaki zmęczenia oraz skracanie długości wieczornej drzemki. Okres przejściowy może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W tym czasie dziecko drzemie 2, 3 razy w ciągu dnia. Niektóre maluchy eliminują wieczorną drzemkę nieco później, w wieku 8-9 miesięcy, co też jest absolutnie normalne.
Komentarze
aneta91@gmail.com (niezweryfikowany)
2019/02/27 - 13:26
Pobudki
Sen dziecka
2019/03/02 - 06:32
Niestety podanej informacji
joasia (niezweryfikowany)
2019/05/06 - 15:37
pomocy!
Sen dziecka
2019/05/14 - 09:35
Dzień dobry, bardzo proszę
Zostaw komentarz