Sen dziecka, które ukończyło rok | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Optional parameter $data declared before required parameter $name is implicitly treated as a required parameter in include_once() (line 1439 of /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Optional parameter $conditions declared before required parameter $data is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Optional parameter $item declared before required parameter $complete_form is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).

Sen dziecka, które ukończyło rok

Sen dziecka, które ukończyło rok, nadal odgrywa kluczową rolę w jego rozwoju i samopoczuciu. W drugim roku życia zmiany w planie dnia są zdecydowanie mniej intensywne, a sytuacja staje się bardziej stabilna.

Zapotrzebowanie na sen rocznego dziecka to z reguły 13-14,5 godziny na dobę, przy czym na sen nocny przypada ok. 11-12 godzin, a na sen dzienny ok. 2-2,5 godziny. Długość czasu czuwania zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Zazwyczaj roczne dziecko jest w stanie czuwać ok. 3,5-4,5 godziny, niektóre dzieci nawet troszkę dłużej.

Etap rozwoju

Jeśli Wasze niemowlę jeszcze raczkuje albo chodzi, przytrzymując się mebli, to najprawdopodobniej w najbliższym czasie postawi swoje pierwsze samodzielne kroki (do 18 miesięcy to norma). Jest to radosne i długo oczekiwane wydarzenie w życiu całej rodziny. Nowy i bardzo ważny etap rozwoju fizycznego! Potrzeba czasu, by dziecko przyzwyczaiło się tej nowej umiejętności.

Dziecko może przeżywać prawdziwy szok w związku z nową zdolnością samodzielnego poznawania świata i nieraz te emocje mogą mieć negatywny wpływ na jakość jego snu. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy dziecko przyzwyczai się do swojej nowej umiejętności i nabierze pewności w swoich ruchach.

Oprócz tego, problematyczne może być układanie dziecka do snu ze względu na jego pobudzenie w związku z nadmiarem aktywności fizycznej. Nieraz dziecko, które nauczyło się samodzielnie chodzić jest gotowe doskonalić nową umiejętność przez cały dzień (a niekiedy nawet w nocy). Z drugiej strony, to właśnie teraz dziecko potrzebuje efektywnego odpoczynku, zapotrzebowanie na sen musi być zapewnione.

Dobrze znany rytuał, ustalony plan dnia i odpowiednio zorganizowany czas wieczorem pomagają przygotować dziecko do snu.

Sen dzienny

Niektóre roczne dzieci wykazują oznaki przejścia na jedną drzemkę, czuwając ponad 4 godziny. Jednak bardzo niewiele dzieci w tym wieku dobrze czuje się z jedną drzemką dzienną. Bardziej komfortowym planem dnia dla większości rocznych dzieci jest plan dnia z dwiema drzemkami po ok. 1-1,5 godziny. Czasami jedna z drzemek jest zauważalnie krótsza (30-40 minut). Plan dnia z jedną drzemką może być odpowiedni dla maluszka, który śpi w nocy co najmniej 12 godzin, dobrze się czuje przy czasie czuwania dłuższym niż 4 godziny, a drzemka trwa nie krócej niż 2 godziny.

Przykładowy plan dnia z 2 drzemkami

7:00 Pobudka

7:00/7:30 Śniadanie

9:30 Przekąska

10:00 Drzemka 1 (co najmniej godzinę)

11:30-12:00 Obiad

14:00 Drzemka 2

15:30 Przekąska

17:30 Kolacja

18:30 Rozpoczęcie wieczornego rytuału

19:00 Sen nocny

Sen nocny

Jakościowy odpoczynek, który jest niezbędny dla aktywnego fizycznego i umysłowego rozwoju oraz poznawania otaczającego świata zapewni dziecku 11-12 godzin snu w nocy.

Rada miesiąca

Warto zorganizować Wasz dzień w taki sposób, by największa fizyczna i emocjonalna aktywność miała miejsce zaraz po drzemce, w pierwszej połowie czasu czuwania. Natomiast przed drzemkami i przed snem nocnym warto ograniczyć aktywność, zapewnić spokojny czas, przygotować się do snu  i przeprowadzić znany dziecku rytuał. Jeśli Wasz maluszek śpi w domu, to trzeba wrócić do domu odpowiednio wcześnie.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Obrazek użytkownika Paulina Baran

Moje roczne dziecko maksymalnie 2.5h po przebudzeniu jest już śpiąca i usypia odłożone do łóżeczka w ciągu 5 minut. Próby przedłużania czasu czuwania kończą się krzykiem lub placzem. Za wcześnie idzie na 1 drzemke by spać tylko raz natomiast po drug8ej drzemce najchętniej czas czuwania wynosiły 6-7h i w związku z tym sen wieczorny przypada w okolicach godziny 22. Jak pomóc dziecku przestawić się na 1 drzemke tak by od rana potrafiła czuwać 3.5 H? Drzemka 1 potrafi trwać nawet 2h.

Przede wszytskim, zdecydowana większość rocznych dzieci ma dwie drzemki w ciągu dnia i nie polecam próbować przestawiać roczne dziecko na plan dnia z jedną drzemką. A druga sprawa, że ja w ogóle inaczej bym odbierała sytuację, w której jesteście :) Dla mnie to wygląda tak - wieczorem dziecko nie zasypia odpowiednio wcześnie i mocno pobudzone czuwa długo póki nie padnie ;) naturalnie budzi się wcześnie rano, ale noc była krótka, więc nie jest w stanie czuwać nawet 3 godziny i na pierwszej drzemce nadrabia, a dalej sytuacja się powtarza. Więc ja bym zmianiała sytuację zaczynając od odpowiednio wczesnej pory rozpoczęcia snu nocnego.

Problem w tym że sypia zazwyczaj 11h lub dłużej niezależnie od godziny pójścia spać. Idzie spać o 8 wstaje 7.30. Idzie spać o 22 wstaje o 9 rano.

Nasza roczna corka od dłuższego czasu budzi się około godziny 5 rano, niezależnie czy pójdzie spać o godzinie 18 czy 21. W przeciągu kilku ostatnich dni jest jeszcze gorzej ponieważ często opuszcza drugą drzemkę lub zasypia około 16 aby obudzić się o 18. Jeśli ma drugą drzemkę przypadającą na tak późną godzinę jest strasznie marudna. Wieczorem kąpiemy ją jak do tej pory jednak samo usypianie to dramat- trwa czasami 2-3h. Mała kręci się, schodzi z łóżka, ciumka pierś co chwila i do tego płacze, rzuca się po łóżku czy przyjmuje różne pozycje. Wieczorny rytuał przebiega bez zmian, nie włączamy żadnych bajek tylko oglądamy książeczki. Czy jest jakiś sposób aby to zmienić?

Chciałabym co najmniej zobaczyć Wasz plan dnia. Jeśli dziecko pod każdym względem jest zdrowe, to bardzo możliwe, że właśnie w tym jest problem.

Córka ma 13 miesięcy i do niedawna dobrze spała wg następującego planu. 6:30-6:40 pobudka 9:15-9:30 1 drzemka ok 1 h do 1 h i 15 min 13:30-14:00 2 drzemka ok 1 do 1.5 h 18:30-19 sen nocny Od niedawna ma coś w rodzaju ocknięcia około 5:30 Ale wierci się chwilę i śpi dalej z tym, że do 7. To sprawiło, że pierwsza drzemka przesunęla się na 10-10:30. Zaczęła fikać i dłużej się układać do obu drzemek a wczoraj pierwszy raz kompletnie odmówiła 2 drzemki. Czas jakoś poleciał i chyba za późno ją dołożyliśmy spać bo około 17:30 była w łóżku co dało 6.5 h czuwania od pierwszej drzemki i była nakręcona przemęczeniem. Wariowała ale też płakała z frustracji. Usnęła około 18:30 Ale budziła się do 22 co godzinę na chwilę. Więc na 100% było przemęczenie. Bardzo się boję zabrnącw to dalej co córka jest bardzo wrażliwa na niedobory snu. Dziś nastawilam po prostu budzik na 6:30 I około 9:20 usnęła po staremu choć chwilę próbowała fikać. Od około tygodnia widziałam już, że dłużej jej zajmują uśnięcia zarówno na drzemki jak i nocne spanie ale była spokojna. Po prostu nie było to już 10 min tylko 20-30. Czy w takim razie lepiej skrócić którąś drzemkę czy wydłużyć któryś czas czuwania? Czy może próbować przesuwać 1 drzemkę na później aby faktycznie pozbyć się jednej? Zbyt długi czas czuwania powoduje u niej wyrzut jakiejś takiej rezerwowej energii która powoduje problemy z nocnym spaniem. Pozdrawiam Ewa

Przede wszystkim bardzo! mi się podoba stopień obserwacji dziecka i tok rozumowania, rzadko spotykam taką dokładność :) Jeśli nic poza tym się nie dzieje i wygląda na to, że faktycznie przygotowuje się do przejścia na jedną drzemkę, to początkowo bym skracała pierwszą drzemkę do 40 min - 1 godz. Może być tak, że ta pierwsza drzemka będzie się zaczynać później, będzie krótsza i pozwoli to zachować normalną drugą drzemkę, a ponieważ właśnie popołudniowa drzemka zostaje, to jest sens stopniowo skracać pierwszą drzemkę. Wydłużanie czasów czuwania, jak widać, nie jest skuteczne. Przejście na jedną drzemkę odbywa się bardzo stopniowo i może trwać nawet parę miesięcy, średni wiek przejścia na jedną drzemkę to 15-18 miesięcy.

od samego początku uważnie czekamy na pierwsze oznaki snu u syna... ma 13 miesięcy, drzemki za dnia to zawze była niewiadoma, ale przede wszystkim były krótkie.. obecnie wygląda to tak: wstaje ok 7-8, pierwsza drzemka raz jest o 10, raz o 11, czasem o 12... trwa zwykle 30/40 minut, rzadko 1 h... od kilku dni budzi sie marudny, wiec dokarmiam go (kp) i spi dalsze 30-40 minut ... ale nie zawsze chce dospac :( czesto po 40 minutach budzi sie do zabawy.... druga drzemka - zwykle ok godz 15/16 nie zawsze ma miejsce... syn o 18 je kolację, o 18;30 kąpiel, zaraz po niej butla i sen - o 19:00 w sumie już spi. Kiedys wybudzal sie ok 22/23 , potm co ok 2-2,5 h, na kp. teraz ma fazy ze od 19 budzi sie co 0,5 -1 h z placzem, uspimy go i taki rwany sen do ok 22/23 a potem juz sie budzi ok 1/2 w nocy i ok 4... od samego poczatku z jego spaniem byly problemy (moze przez wadę wrodzoną, ale żaden lekarz nam nic nie mowil zeby moglo tak byc) - nigdy nie spal jak inne dzieci, zawsze to był los, po prostu obserwowalam i notowalam kiedy się wlącza mu jakiś cykl i tak sobie funkcjonowalismy... ale ostatnio wlaśnie wszystko się rozjeżdza... z dwóch drzemek za dnia po 40 minut zrobila sie jedna... nocy sie budzi do 22/23 czesto... moze to nauka chodzenia... czesto wyczekujemy - pierwsze ziewniecie, hiperaktywnosc, lub spowolnienie czy niedokladnosc ruchów i już patrzymy czy sen? czy drzemka? czesto za dnia był falstart wiec obserujemy juz, widzimy, i czekamy na ciut wieksze zmęczenie i dopiero dzialamy. Nie wiem nawet gdzie zaczac probowac pomoc dziecku ustabilizowac ten sen? Chcialabym zeby to wszystko było... bardziej stałe..

Zostaw komentarz

Sen dziecka, które ukończyło rok | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.