FAQ

Najczęstsze pytania i odpowiedzi dotyczące snu dzieci.

Kiedy jest potrzebna pomoc konsultantki snu dzieci?

W tym artykule można przeczytać, w jakich sytuacjach potrzebna jest pomoc konsultantki.

Poniżej są oznaki, które pozwalają stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że Wasz maluch ma problemy ze snem:

 • Dziecko zasypia i budzi się z płaczem.
 • Bardzo trudno jest położyć dziecko spać, w tym celu trzeba długo (ponad 30 minut) lulać dziecko na piłce albo na rękach.
 • Dziecko odmawia spania w dzień, mimo że ewidentnie potrzebuje drzemki.
 • Maluch dużo śpi w dzień i mało w mocy (pomylił dzień i noc).
 • Maluch często budzi się w nocy bez odpowiednich dla wieku powodów (nie jest głodny, nie jest mu zimno, nie jest chory itd.) I wyraźnie się nie wysypia i/lub rodzice stale się nie wysypiają (deprywacja snu).
 • U dziecka częste są kaprysy i/lub histerie bez konkretnych powodów, wieczorami pojawia się niekontrolowana aktywność.
 • Dobowa ilość snu jest znacznie mniejsza, niż norma wiekowa.
 • Maluch jest kapryśny i często ma zły humor.
 • Jesteście bardzo zmęczeni, życie rodziny jest niekończącą się “walką o sen”.

Jeśli obserwujecie w Waszej rodzinie kilka z powyżej opisanych punktów to najprawdopodobniej faktycznie potrzebna jest pomoc konsultantki snu. Dokładnie można to stwierdzić podczas przygotowania do konsultacji po zapoznaniu się z indywidualnym planem dnia Waszego dziecka.

Czy stosowana jest metoda “zostawić się wypłakać do zaśnięcia”?

Nie. Nigdy.

Nie potrafię położyć dziecka spać, w jaki sposób będę mogła to zrobić z pomocą konsultantki?

Konsultantka ma przed sobą niełatwe zadanie: nie tylko musi podzielić się przydatną wiedzą, lecz jeszcze zrobić to tak, by ta wiedza “zadziałała” właśnie z Waszym maluszkiem i właśnie w Waszej rodzinie.

Sukces zależy od trzech składowych:

 • działań i oczekiwań mamy i innych opiekunów dziecka
 • osobliwości dziecka
 • wiedzy konsultantki

Z doświadczenia wynika, że najlepsze wyniki osiągają rodziny, które naprawdę przygotowane są do zmian i zdają sobie sprawę z tego, że konsultantka nie ma magicznej różdżki (niestety!). Poprawa jakości snu jest pracą, w której wymagane jest, przede wszystkim, zorganizowane i konsekwentne postępowanie ze strony rodziców.

Ponadto celem pracy konsultantki nie jest zmuszanie dziecka do snu dowolną metodą. To, jak wygląda proces, jest nie mniej ważne niż wynik końcowy. Konsultantka ma za zadanie pomóc rodzicom lepiej rozumieć sygnały ich dzieci i stworzyć warunki do spokojnego, długiego snu.

Czy konsultacja odbywa się w sytuacji, gdy źródłem problemów ze snem są zaburzenia pracy systemu nerwowego albo inne zachorowania?

Nie, konsultacja w takiej sytuacji nie może się odbyć. Konsultantka zajmuje się rozwiązywaniem problemów o charakterze zachowawczym. Nie diagnozuje i nie wydaje zaleceń medycznych. Jeśli dziecko ma problemy zdrowotne, osobliwości natury neurologicznej - konieczna jest konsultacja lekarza.

Jeśli jednak pediatra i neurolog stwierdzą, że dziecko jest właściwie zdrowe, a problemy ze snem nadal są, wtedy z przyjemnością pomogę poprawić jakość snu dziecka.

Czy konsultantka może przyjechać i położyć dziecko spać?

Konsultantka nie pracuje jako opiekunka nocna i nie ma możliwości by położyć dziecko spać zamiast mamy, taty, babci albo niani. Ponadto, nie mam możliwości obserwowania działania rodziców w czasie rzeczywistym. Konsultantka posiada informację, która została przekazana przez rodziców i całkowicie im w tym ufa. Konsultantka nie ponosi odpowiedzialności za niepoprawne rozumowanie, błędne albo niestosowne wykorzystanie przedstawionej przez konsultantkę wiedzy.

Indywidualne konsultacje

Przeczytałam kilka książek o śnie i wszystkie artykuły na stronie. Z ich pomocą udało mi się rozwiązać część naszych problemów, lecz nie wszystkie. Jaki pakiet usług należałoby wybrać w takiej sytuacji?

W takiej sytuacji dobrą opcją może być konsultacja jednorazowa albo opłata czasu konsultantki wg stawki godzinowej.

Czy jest możliwość osobistego spotkania z konsultantką? Czy konsultantka może przyjechać do nas?

Zależy to od lokalizacji i ustala się indywidualnie. Niestety nie zawsze taka opcja jest dostępna.

W jaki sposób można prowadzić konsultacje nie widząc dziecka?

Przed konsultacją każdy klient wypełnia dokładną ankietę “Sen Waszego dziecka”. Ankieta zawiera różnorodne informacje o warunkach snu dziecka, problemach i celach, oprócz tego zawiera ona Dzienniczek dnia, który należy wypełniać przez 3 kolejne dni. W Dzienniczku są odnotowywane wszystkie pobudki dziecka, opisywane są warunki, w jakich dziecko usnęło i jego stan emocjonalny.

Poprawnie wypełniona ankieta przedstawia rzeczywisty obraz snu Waszego dziecka i pozwala konsultantce maksymalnie efektywnie przeprowadzić konsultację: skupić się na rozwiązaniu problemu, a nie na ustaleniu przyczyn i osobliwości.

Czy wypełnienie ankiety jest konieczne? Czy wystraczy ankieta wypełniona częściowo?

Dokładnie wypełniona ankieta “Sen Waszego dziecka” jest warunkiem koniecznym dla przeprowadzenia konsultacji. Tylko posiadając wypełnioną ankietę konsultantka jest w stanie maksymalnie efektywnie przeprowadzić konsultację: skupić się na rozwiązaniu problemu, a nie na ustaleniu przyczyn i osobliwości.

Czy można wypełniać tabele snu, kiedy dziecko jest przeziębione albo ząbkuje (ostry okres)?

Dzienniczek dnia jest poprawnie wypełniony tylko wtedy, kiedy dziecko jest zdrowe i plan jego dnia w tym okresie niczym się nie różni od zwykłego.

Wyjeżdżamy z dzieckiem na urlop. Dzienniczek dnia należy wypełnić teraz czy po powrocie z urlopu?

Najprawdopodobniej plan dnia maluszka w trakcie urlopu “się rozjedzie”, więc wypełnienie tabel w tym czasie nic nie da. W takim przypadku należy poczekać do powrotu do domu i ustalenia zwykłego rytmu dnia, dopiero po tym można wypełniać tabele snu.