2,5-3 miesiące. Trzeci skok rozwojowy. Świat niuansów.

Skoki rozwojowe nie zachodzą w ciągu jednej nocy. Nie polegają wyłącznie na zdobyciu nowej umiejętności. Dziecko potrzebuje czasu, by zaakceptować zmiany zachodzące w ciele i świadomości oraz zacząć w pełni wykorzystywać nowe możliwości poznawania świata

Około 2,5-3 miesięcy dziecko przechodzi przez trzeci skok rozwojowy. Jeśli wcześniej maluszek potrafił uderzyć w zabawkę, to teraz jest on już w stanie wziąć ją do ręki, obejrzeć uważnie, potrząsnąć, posłuchać, jakie dźwięki wydaje. W świecie dziecka wszystko nabiera nowego znaczenia.

Oznaki skoku rozwojowego

Podczas skoku rozwojowego dzieci z reguły stają się bardziej kapryśne, niezadowolone, poirytowane, a niektóre wręcz odwrotnie - obojętne. Maluszek może zacząć płakać bez powodu. Pierwszą możliwą reakcją na zachodzące zmiany i stres jest płacz, ale otoczone uwagą i troską maleństwo łatwo się wycisza. Maluszek może nie mieć apetytu, spać niespokojnie w dzień i/lub w nocy, aktywnie ssać kciuki.

Co może być pomocne?

Opiekun dziecka, czyli najczęściej mama, jest głównym źródłem, z którego maluszek czerpie spokój. Dziecko stara się jak najwięcej czasu spędzać u niej na rękach i potrafi niemal całą dobę być przy piersi. Często mamy niepokoją się, że mają niewystarczającą ilość pokarmu - dziecko cały czas jest przy piersi, być może nie najada się i jest głodne? Warto pamiętać, że podczas okresów kryzysowych maleństwo często prosi o pierś i jest to normalne zachowanie. W taki sposób dziecko się wycisza i wie, że wszystko jest w porządku. Spróbujcie wyobrazić sobie co ono czuje i zapewnijcie to, czego potrzebuje najbardziej.

Można odwrócić nieco uwagę maluszka - rozbawić, utulić, ucałować, zmienić otoczenie, pokazać inną zabawkę, nowe dźwięki, razem zatańczyć. Ważne jest, by się w niego wsłuchiwać i nie pogarszać jego humoru czynnościami, które go irytują. Oczywiście ważne jest, by unikać przemęczenia.

W takich momentach również mamie potrzebna jest pomoc. Jeśli istnieje możliwość, by odciążyć ją we wszystkich pracach domowych, by mogła zająć się wyłącznie dzieckiem, to należy tak zrobić.

Wpływ skoku rozwojowego na sen dziecka

Zaniepokojone i przestraszone dziecko może dłużej zasypiać i częściej się wybudzać. Pogorszeniu może ulec sen nie tylko w nocy lub w dzień, ale ten problem może dotyczyć także każdej sesji snu w ciągu doby.

Po przebudzeniu maluszek może się przestraszyć, jeśli nie zobaczy obok siebie mamy. Niekiedy dziecko nie daje się wyciszyć, dopóki właśnie ona nie zabierze go na ręce. Zapewnijcie maluszkowi swoją uwagę, bądźcie obok, kiedy tego potrzebuje.

Zwróćcie więcej uwagi na proces wyciszania przed zaśnięciem. Aby dziecko zdążyło się wyciszyć, zaplanujcie na to nieco więcej czasu przed snem. Bądźcie też gotowi na to, że podczas skoku rozwojowego dziecko może spać nieco mniej niż zwykle.

Jak zmieniło się dziecko po skoku rozwojowym?

Efektem trzeciego skoku rozwojowego jest to, że dziecko zaczyna rozróżniać subtelne różnice w dźwiękach, świetle i ruchach. Teraz następuje czas na doskonalenie tych umiejętności.

Kategorie: 

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz