O mnie

Nazywam się Liza Michaluk. Tematem snu zainteresowałam się po urodzeniu syna i wtedy właśnie zaczęłam publikować informacje, które były ciekawe i przydatne dla mnie. Obecnie robię kurs na konsultantkę snu w International Maternity & Parenting Institute i w marcu będę miała certyfikację. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie pomagają się przygotować do bycia konsultantem snu. Odpowiada ono mi swoim podejściem do tematu - nie trzymają się jednej wybranej metody, tylko stawiają na całościowe podejście we współpracy z rodzinami.

Dzieci są różne, rodziny są różne i “normy” też są różne.

Niestety nie ma “magicznej tabletki”, która zapewniłaby dziecku zdrowy sen i odpoczynek. Jednak są pewne zachowania, których można się spodziewać biorąc pod uwagę wiek i charakter dziecka.

Nie uważam, że należy walczyć o sen, ale jestem przekonana, że tak jak rodzice uczą dziecko jeść za pomocą łyżki i nie wybiegać na jezdnię, tak już od pierwszych tygodni jego życia mogą uczyć je zasad zdrowego snu. Każdy maluszek jest inny: jeden nauczy się sam sprawnie posługiwać łyżeczką bez pomocy rodziców (czyt. śpi wspaniale od urodzenia), drugi natomiast potrzebuje ciągłych, spokojnych tłumaczeń (czasami poprzez sprzeciw), że chodzić należy chodnikiem, a wybieganie na ulicę jest niebezpieczne dla życia (czyt. spać należy we własnym łóżku, nie na kanapie w salonie, a kłaść się do łóżka należy o 20-tej, bo zasypianie po północy szkodzi zdrowiu).

Informacje, które publikuję są oparte na licznych współczesnych badaniach specjalistów od naruszeń snu. Aczkolwiek wątpię, żeby istniało dziecko, którego sen na każdym etapie wygląda tak, jak opisują to naukowcy. Moim celem jest przekazanie informacji o tym, czym tak naprawdę jest zdrowy sen małego dziecka.

Dziecko wcale nie musi spać idealnie, a mama nie powinna mieć wyrzutów sumienia, jeśli coś idzie nie tak. Natomiast mama może i powinna wiedzieć, jak postępować w sytuacji, kiedy zmienia się wzorzec snu, kiedy dziecko eliminuje drzemki, kiedy wyrzynają się ząbki albo gdy dziecko jest przeziębione.

Stronę zaczęłam prowadzić, ponieważ zobaczyłam, jak obszerny jest temat snu małych dzieci, jak mało dostępnych jest na ten temat rzetelnych informacji w języku polskim i jak wielu jest rodziców potrzebujących w tej dziedzinie pomocy albo przynajmniej wiedzy.

Teraz już się nie ograniczam do prowadzenia bloga o śnie małych dzieci. Współpracuje z rodzicami nad poprawą sytuacji ze snem, żeby zapewnić jak najwięcej snu dobrej jakości dla każdego członka rodziny.

Bezpieczna więź między dzieckiem i rodzicami jest dla mnie wyjątkowo ważna. Nigdy nie poproszę rodziców o zostawienie dziecka samego, by się wypłakało i zasnęło ze zmęczenia. Nigdy nie proponuję bezmyślnie stosować zachowawcze metody poprawy jakości snu.

Współpracę z rodziną zaczynam od dokładnej analizy sytuacji - plan dnia, zdrowie, temperament, dieta, nawyki snu. Najczęściej można znacznie poprawić sytuację dbając o zasady organizacji snu i zdrowe nawyki.

Każdy problem ma rozwiązanie. Mam nadzieję, że sen-dziecka.pl okaże się dla Was dobrym wsparciem w trudnej sytuacji!

Umów się na krótką (15-30 minut) bezpłatną rozmowę

 

Masz dodatkowę pytania? 
Zostaw mi wiadomość, skontaktuję się z Tobą w ciągu 24 godzin