4-5 tygodni. Pierwszy skok rozwojowy. Świat wrażeń. | sen-dziecka.pl

4-5 tygodni. Pierwszy skok rozwojowy. Świat wrażeń.

Skoki rozwojowe to naturalne etapy rozwoju niemowlęcia. Rozwój dzieci zawsze odbywa się skokowo - nagle maluszek robi coś, czego nie potrafił zrobić parę dni temu. Następuje przerwa i kolejny skok.

Każdy skok jest trudnym momentem w życiu dziecka, ponieważ musi się ono przyzwyczajać do nowych odczuć i wrażeń. Wiele dzieci bardzo to przeżywa i nie jest to łatwy czas również dla rodziców. By przeżyć każdy ze skoków, dziecko potrzebuje czasu, wsparcia rodziców oraz bliskości, przede wszystkim mamy.

Jakie są oznaki skoku rozwojowego?

Pierwszy skok rozwojowy przypada na 4-5 tydzień życia. Jest to zarówno skok wzrostu (jak wiadomo organizm noworodka bardzo szybko się rozwija), jak i skok rozwoju narządów zmysłów. Noworodek zaczyna zauważać, że dookoła niego coś się dzieje i zmienia. Ale rozwój narządów zmysłów nie oznacza rozwoju zdolności przetwarzania nowych wrażeń. W wyniku tego maluszek czuje się wystraszony i zaniepokojony zjawiskami, zachodzącymi w otaczającym świecie.

Instynktownie szuka wsparcia mamy. Jednak nie potrafi jeszcze komunikować się słowami, ani wyciągnąć rączek do mamy. Korzysta więc z umiejętności, jakimi dysponuje - płacze.

W tym okresie maluch może sypiać gorzej, szczególnie jeśli śpi sam w łóżeczku. Może natomiast chętnie leżeć na brzuchu u jednego z rodziców, mimo iż wcześniej nie przejawiał takiej potrzeby. Aby się wyciszyć częściej potrzebuje piersi. Całym swoim zachowaniem daje do zrozumienia, że potrzebuje bliskości mamy i maksymalnego komfortu.

Co może być pomocne?

Przede wszystkim skoków nie należy się obawiać. Na początku może się wydawać, że maluszek jest głodny, a mama ma problem z pokarmem, lub boli go brzuszek. Z pewnością będziecie chcieli na wszelki wypadek skonsultować się z lekarzem, ale tak naprawdę, tym czego Wasz maluch w tym momencie najbardziej potrzebuje jest Wasza bliskość. To ona go wycisza i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

Jak pomóc maluszkowi wyciszyć się w okresie kryzysu?

  • Noszenie na rękach: głos, zapach, sposób noszenia, rytmiczne ruchy i ciepło - wszystkie te elementy są ważne.

  • Karmienie piersią: należy kontynuować, nawet jeśli się wydaje, że nie ma wystarczającej ilości pokarmu.

  • Wyciszanie maleństwa: przytulcie go do siebie w taki sposób, by ciało dziecka leżało na jednej Waszej ręce, drugą ręką przytrzymujcie główkę. Dzięki temu będzie słyszeć bicie Waszego serca. Najlepiej w ten sposób pochodzić z maluszkiem, zaśpiewać piosenkę, delikatnie poklepać.

Jak pomóc maluszkowi zasnąć?

Potrzebne są małe triki, by utulić malucha do snu. Najszybciej zaśnie podczas karmienia, w chuście, w wózku albo w foteliku samochodowych podczas podróży. Bobas wycisza się i zasypia, gdy ma zapewnione to, czego potrzebuje - jedzenie, ciepło, rytmiczny ruch i kontakt ze skórą.

Jak zmieniło się dziecko po skoku rozwojowym?

Podczas każdego ze skoków rozwojowych dziecko nabywa nowe umiejętności i rozwija nowe reakcje. Teraz, kiedy maluch będzie poirytowany, możecie po raz pierwszy zobaczyć jego łzy. Jednocześnie oddycha bardziej równomiernie, jest mniej wystraszony. Bóle brzuszka już prawie mu nie doskwierają.

Dziecko interesuje się otaczającym go światem i czuwa odpowiednio dłużej. Potrafi skupić wzrok na odległość nie większą niż 30 cm i domaga się nowych wrażeń.

Skoki rozwojowe u niemowląt są stresujące zarówno dla rodziców, jak i dzieci.

Jakie powinny być Wasze działania, by przebiegały stosunkowo bezstresowo? Zapewnienie maluszkowi maksimum Waszej uwagi i miłości - tulenie, głaskanie, rozmowa, śpiewanie kołysanek. Dużo fizycznego i emocjonalnego kontaktu rozwiązuje wiele problemów.

Obserwowanie, co podoba się dziecku: pozwólcie, by czerpało z tego przyjemność - niech długo ogląda jakiś przedmiot, leży i czuje Wasz dotyk. Może to być przyjemny dźwięk, zapach, miejsce w domu, gdzie się dobrze czuje. Odpowie uśmiechem, jeśli uda się Wam odgadnąć, co się mu podoba.

Małe dzieci nie lubią głośnych dźwięków, takich jak brzęczenie, gwizdanie, syczenie. Głos mamy jest najprzyjemniejszy i najciekawszy. Porozmawiajcie z maluszkiem. Usiądźcie z nim wygodnie w fotelu. Wasza twarz naprzeciwko główki malucha. Opowiedzcie o Waszych wspólnych planach na dziś, o tym, jak czekaliście na jego narodziny, oraz gdy po raz pierwszy pojawił się w domu. Możecie opowiadać o czymkolwiek, tylko koniecznie dajcie do zrozumienia, że rozumiecie go, reagujcie na jego gaworzenie i na uśmiech. Ale uważajcie na to, by dziecko się nie przemęczało. Należy przestać w momencie, gdy dziecko straci zainteresowanie. W tej chwili jest bardzo on bardzo szybko się męczy.

6 tydzień - zakończenie skoku rozwojowego

Dziecko jest weselsze i bardziej energiczne. Bardziej się wsłuchuje, często mamy zauważają, że podgląd staje się bardziej wyraźny. Maluszek jest już w stanie pokazać co mu się podoba, a co nie. Wasza komunikacja będzie coraz ciekawsza i prostsza, przynajmniej do następnego skoku rozwojowego, do którego będziecie częściowo przygotowani.

Kategorie: 

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz

4-5 tygodni. Pierwszy skok rozwojowy. Świat wrażeń. | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.