Jak uspokoić dziecko? Metoda Harvey Karpa. | sen-dziecka.pl

Jak uspokoić dziecko? Metoda Harvey Karpa.

Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych lekarz Harvey Karp przekazuje swoją wiedzę, jak uspokoić niemowlę w przedziale wiekowym 0-3 miesiące.

Jego metoda to 5 prostych kroków. I co najważniejsze - działa!

Metoda Harvey’a Karpa wykorzystuje odruchy bezwarunkowe dziecka. Cała teoria, ale i skuteczna praktyka, opiera się na stwierdzeniu, że najlepszym sposobem na uspokojenie dziecka jest odtworzenie dla niego warunków przypominających te, które pamięta z czasu spędzonego w brzuszku mamy.

Co zatem należy zrobić, by uspokoić dziecko?

1. Opatulenie.

Należy mocno opatulić dziecko, żeby nie miało ono możliwości poruszania rękoma.

Dlaczego? Z bardzo prostego powodu: w mamie było ciasno, ale spokojnie i bezpiecznie. Opatulenie pomaga stworzyć podobne do tamtych warunki.

Jeśli opatulenie będzie zbyt luźne, niemowlę uwolni ręce i znowu zacznie płakać.

2. Pozycja: na boku i na brzuchu.

Dziecko ułożone na boku albo na brzuchu należy położyć na swojej wyciągniętej ręce.

Położenie na plecach może się nie podobać maleństwu i wzmacniać u niego poczucie trwogi, dlatego że w brzuchu stale było ono ułożone w pozycji embrionalnej.

3. Szum, "szuszanie".

Spróbujcie "szuszać" (wydawanie charakterystycznego dźwięku "sz-sz-sz") do uszka dziecka.

W tym celu dobrze sprawdza się również dźwięk odkurzacza albo suszarki. Im głośniej dziecko płacze, tym głośniej trzeba szuszać. Inaczej ono po prostu nie będzie tego słyszeć. Uspokojenie się dziecka jest efektem tego, że w macicy było ono otoczone tzw. białym szumem, czyli biciem serca mamy i pracą jej żołądka.

4. Kołysanie dziecka.

Twoje ruchy powinny być dość szybkie i małej amplitudy (mają przypominać odbijanie piłeczki, nie huśtanie).

W macicy niemowlę cały czas odczuwało trzęsienie (np. podczas chodzenia) i jest ono do tego przyzwyczajone.

5. Ssanie.

Zaleca się przystawić dziecko do piersi albo dać mu smoczek, ponieważ w brzuszku zawsze miało ono możliwość ssania własnej piąstki.

Jeśli niemowlę wypluwa smoczek, wystarczy delikatnie przycisnąć nim w dół (symulując zabieranie), natychmiast spróbuje uchwycić go z powrotem.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz

Jak uspokoić dziecko? Metoda Harvey Karpa. | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Trying to access array offset on value of type bool w multipurpose_preprocess_node() (linia 120 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
  • Warning: Trying to access array offset on value of type null w multipurpose_preprocess_node() (linia 120 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
  • Warning: Trying to access array offset on value of type bool w multipurpose_preprocess_node() (linia 121 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
  • Warning: Trying to access array offset on value of type null w multipurpose_preprocess_node() (linia 121 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
  • Warning: Trying to access array offset on value of type bool w multipurpose_preprocess_node() (linia 122 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
  • Warning: Trying to access array offset on value of type null w multipurpose_preprocess_node() (linia 122 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.