Sen dziecka, które ukończyło 1 miesiąc

Pierwszy miesiąc minął. Powoli wszyscy się przyzwyczajają do nowych ról i nowego życia, a sen miesięcznego dziecka staje się bardzo ważny dla jego rodziców. Zwłaszcza, że jest on niezbędny dla zrównoważonego i prawidłowego rozwoju małego człowieka. Być może już wystąpiły u dziecka pierwsze problemy ze snem, a im szybciej nadejdzie pomoc, tym lepiej dla maluszka.

Jak wygląda sen miesięcznego dziecka?

Miesięczne niemowlę śpi 15,5-18 godzin na dobę. Z czego 6-8 godzin przypada na sen dzienny, a 8-10 godzin na sen nocny. Optymalny rytm snu i czuwania w 1-1,5 miesiąca zapewnia 1h-1h 15 minut czuwania wraz z karmieniem, przygotowaniem do snu i zasypianiem.

W tym czasie dziecko bardzo szybko rośnie i tryb jego dnia stale się zmienia.

Etap rozwoju

  • W 4-5 tygodniu życia na sen dziecka może wpłynąć pierwszy skok rozwojowy.

    Jest to czas szybkiego rozwoju, a rozwija się wszystko: od organów wewnętrznych zaczynając, na zmysłach kończąc. Przede wszystkim zmieniają się odczucia dziecka, i właśnie ta, pojawiająca się z dnia na dzień, umiejętność odczuwania, wzbudza w dziecku stan niepokoju. Na rękach rodziców czuje się ono bezpieczne i spokojne, co może skutkować tym, że cały czas “wisi” przy piersi. Swoje emocje może ukazywać poprzez częstsze płakanie. Zdarza się, również, że miesięczne dziecko śpi niespokojnie - zasypia z trudem i częściej się budzi.

    Jednak nie ma powodów do zmartwień, jest to normalny przebieg rozwoju niemowlaka. Taki okres może trwać od jednego dnia do tygodnia.

  • Około 6. tygodnia życia następuje kolejny kryzys: dziecko więcej płacze. Zdarza się, że płacz nadchodzi w tych samych godzinach między godziną 16. a północą. W tym okresie rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość. Nie zostawiać dziecka samego, by płakało w samotności, tylko w miarę możliwości starać się wyjaśnić powód płaczu i usunąć go. Takim powodem mogą być nie tylko kolki i problemy układu pokarmowego, ale również alergia pokarmowa, zmęczenie, gwałtowne przebudzenie czy naruszenie rytmu snu. Po około trzech miesiącach ilość płaczu zwykle istotnie się zmniejsza.

  • Dziecko zaczyna się uśmiechać w celu komunikacyjnym. Przedtem uśmiech był odruchowym skracaniem mięśni, teraz staje się on oznaką radości.

  • Następuje poprawa wzroku - dziecko zaczyna odróżniać przedmioty i twarze z odległości powyżej 30 centymetrów.

Sen dzienny

Dziecko dużo śpi w dzień, zwykle 4-5 razy, przy czym każdy sen trwa od 40 minut do 1,5-2 godzin.

Sen nocny

Jeśli wasz maluch ma jeden interwał trwający od 3 do 5 godzin, możecie być z niego dumni! Istotne jest, żeby wspomniany interwał przypadał na odpowiednią porę dnia, tzn. aby dziecko nie pomyliło dnia z nocą. Nie trzeba budzić dziecka w nocy na karmienie (przy problemach z laktacją może być zalecane inne postępowanie), a w dzień wystarczy karmić na żądanie, co około 2-3 godziny.

Porada miesiąca

Od 6-8 tygodnia życia starajcie się wyrobić w dziecku umiejętność samodzielnego zasypiania. Kiedy dziecko się zmęczy np. po aktywnym czasie czuwania, włóżcie je do łóżeczka. Zróbcie to w momencie, kiedy jest ono senne, spokojne i wyluzowane, ale jeszcze nie śpiące. Aby uniknąć przebudzenia i łez, zaczynajcie usypiać dziecko tuż po pojawieniu się pierwszych oznak zmęczenia. Wykorzystujcie karuzelę lub coś innego, na czym dziecko będzie mogło skupić wzrok. Bądźcie obok dziecka, jednak dajcie mu możliwość zasnąć samodzielnie.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz