Sen dziecka, które ukończyło 2 miesiące

Dzidziuś rośnie, rozwija się i każdego dnia zachwyca swoich rodziców nowo nabytymi umiejętnościami. Sen w drugim miesiącu życia zajmuje dziecku coraz mniej czasu, za to etap czuwania staje się dla niego coraz ciekawszy. Aktualnym zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku dobrego snu, aby miało ono energię do aktywnego rozwoju w czasie czuwania.

Jak wygląda sen dwumiesięcznego dziecka?

W tym wieku dziecko wciąż dużo śpi. Zazwyczaj jest to 15-16 godzin snu na dobę, z czego 5-6 godzin to sen dzienny i 8-10 godzin to sen nocny. Optymalny czas czuwania, w którego skład wchodzi m.in. jedzenie, zabawa, przygotowanie do snu i usypianie, wynosi z reguły około 1 godzinę i 15 minut. Rytm snu rosnącego i aktywnie rozwijającego się dziecka często ulega zmianie.

Etap rozwoju

Na sen dwumiesięcznego dziecka może wpłynąć kolejny skok rozwojowy: Między 7. a 8. tygodniem życia średnica głowy dziecka nagle zwiększa się w wyniku szybkiego wzrostu i rozwoju mózgu.

Maluchowi otwiera się nowy świat: świat wzorów. W ten proces zaangażowane są wszystkie zmysły dziecka. Na przykład: dziecko odkrywa własne dłonie i z ciekawością je ogląda. W tym czasie powtarzający się stale rytm dnia i małe rytuały to najlepsze warunki dla rozwoju maluszka.

Szybkie zmiany niepokoją niemowlę, co niejednokrotnie staje się przyczyną wrażliwego i płytkiego snu, częstego wybudzania się, niechęci do spania w łóżeczku czy nadmiernej płaczliwości.

Około 10. tygodnia dziecko z reguły staje się bardziej spokojne, samodzielne, z ciekawością i zainteresowaniem obserwuje świat.

Sen dzienny

Zwykle w wieku dwóch miesięcy dziecko śpi 4-5 razy dziennie, a każdy sen trwa od 40 minut do 1,5-2 godzin.

Sen nocny

Do końca drugiego miesiąca życia ujawnia się biologicznie ustalona tendencja do wczesnego usypiania w nocy i rzadszego budzenia się dziecka podczas snu nocnego.

Nie zaleca się jeszcze ustalania dokładnej godziny usypiania. Najlepiej utulić dziecko do snu pomiędzy godziną 19. a 22. kierując się oznakami zmęczenia.

Rada miesiąca

Niektóre dzieci mogą zacząć spać w dzień po 20-40 minut. Raczej normą są fizjologiczne 40-minutowe sny u dzieci w wieku od 2 do 6 miesięcy. Z reguły krótki sen dzienny (20, 30 albo 40 minut) nie daje dziecku możliwości dobrego odpoczynku, a w konsekwencji nie jest ono przygotowane do aktywnego czasu czuwania.

Jeśli dziecko ma wyłącznie krótkie sny dzienne (a przez to cierpi: płacze, ma kaprysy, histerie) trzeba starać się wydłużać spanie w ciągu dnia i uczyć się dostrzegać pierwsze oznaki zmęczenia.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz