Sen dziecka, które ukończyło 3 miesiące
Minął “czwarty trymestr”, dziecko coraz lepiej odnajduje się w świecie, w którym przyszło mu żyć, ale wciąż najwięcej czasu potrzebuje na sen.
Aby mogło się rozwijać niezbędna jest mu odpowiednia ilość dobrego snu.
Jak wygląda sen trzymiesięcznego dziecka?
Trzymiesięczny maluch śpi średnio 15 godzin w ciągu doby. Nadal stanowi to większą część dnia, ale zauważalnie mniej w porównaniu z ilością snu noworodka. Na sen dzienny przypada średnio 5-6 godzin, zaś na nocny 10-11 godzin. Czas czuwania, który oprócz zabaw i karmienia, obejmuje przygotowanie do snu i usypianie, trwa około 1h 20 minut - 1h 35 minut. Taki układ zapewnia optymalny rytm snu i czuwania.
Etap rozwoju
Na sen trzymiesięcznego dziecka może wpływać kolejny skok rozwojowy:
- Mniej więcej między 11. a 12. tygodniem życia przed dzieckiem otwiera się nowy świat: świat niuansów. Zmiany te dotyczą wszystkich zmysłów.
- Dziecko rozróżnia już różne intonacje głosu. Jego koordynacja ruchowa zauważalnie się poprawia. Zaczyna wykorzystywać ręce i buzię do badania zabawek.
- Dziecko znowu staje się niespokojne, bardziej płaczliwe i kapryśne, źle śpi, wymaga więcej uwagi niż do tej pory. Mogą pojawić się również problemy z karmieniem.
Sen dzienny
Dziecko w wieku trzech miesięcy śpi w dzień zwykle 4 razy, przy czym każdy sen trwa od 40 minut do 1,5-2 godzin.
Sen nocny
Sen nocny trwa z reguły 10-11 godzin. Do 12. tygodnia życia ujawniają się ustalone już nawyki dotyczące snu. Dziecko przyzwyczaja się do pewnych sposobów i miejsc, w których zasypia. Rozpoznaje już rytuał przed snem i jest do niego przyzwyczajone. Oznaki zmęczenia stają się bardziej zrozumiałe i oczywiste dla rodziców.
W 3-4 miesiącu życia zazwyczaj wydłuża się czas nieprzerywanego snu nocnego.
Porada miesiąca
Około 3 miesiąca życia organizm dziecka zaczyna produkować melatoninę (hormon snu). Melatonina ma kojące działanie, rozluźnia mięśnie oraz wywołuje senność. Pod wpływem światła (dziennego albo sztucznego) melatonina się rozpada i obniża się jej produkcja, w ciemności natomiast wzrasta. Można wykorzystać ten fakt do wydłużenia snu nocnego, pamiętając dodatkowo o uświadamianiu dziecku różnic między dniem i nocą.
Przy układaniu dziecka do snu nocnego należy pamiętać o roli światła: nie przebudzać dziecka jasnym oświetleniem i aktywną zabawą, wyłączać na noc wszelkie źródła światła.
Zostaw komentarz