Sen dziecka, które ukończyło 8 miesięcy
Dla dziecka, które ukończyło 8 miesięcy sen wciąż ma ogromne znaczenie. Daje maluchowi niezbędne siły i pomaga zachować dobry humor w ciągu dnia pełnego wrażeń. Rodzice przyzwyczajają się, że bobas potrafi już bardzo wiele.
Sen dziecka, które ukończyło 8 miesięcy
W ciągu doby 8-miesięczne dziecko przesypia średnio 13,5-15 godzin. Taka ilość snu zapewnia mu niezbędny odpoczynek i regenerację. W porównaniu z noworodkiem, 8-miesięczne dziecko dużo śpi w nocy i coraz mniej w dzień. Rytm dnia w tym wieku z reguły składa się z 10-12 godzin snu nocnego i około 3 godzin drzemek dziennych. Komfortowy czas czuwania trwa 3-4 godziny. Bardzo istotne jest to, że rano czas czuwania jest krótszy i im bliżej wieczoru, tym się on wydłuża. Aktywny rozwój dziecka ma wpływ na wydłużenie czasu czuwania i często potrafi zmienić rytm dnia.
Etap rozwoju
W okresie między 8 a 10 miesiącem życia naukowcy odnotowują aktywny rozwój mózgowy. Dziecko zaczyna odbierać otaczający go świat w inny sposób.
Skok rozwojowy: Świat kategorii
Od 8 miesiąca życia przed dziećmi otwiera się nowy świat - świat kategorii. Badając go, dziecko dochodzi do wniosku, że wszystkie przedmioty i zjawiska mogą być podzielone według różnych kryteriów i grup. Na przykład, dziecko zaczyna rozumieć, że „kot” jest nazwą całej grupy zwierzaków, niezależnie od koloru i rasy, oraz tego, czy to prawdziwe zwierzę, zabawka, czy obrazek.
Dziecko ma 8 miesięcy, źle śpi i dużo płacze. Co mu jest?
Nagłe zmiany w świadomości na początku mogą budzić u malucha niepokój. Ten okres trwa średnio od 3 do 6 tygodni. Maluszek może potrzebować więcej uwagi: odmawiać przewijania i przebierania, łapać się z ubrania, gorzej jeść i spać oraz trudniej zasypiać.
„Mamo zostań!”
Kryzys świata kategorii tylko wzmacnia obawy dziecka, że mama może odejść i nie wrócić. Dziecko kurczowo trzyma się mamy i stawia opór przy rozłące - lęk separacji jest coraz silniejszy.
Rozwój fizyczny
Podczas czuwania 8-miesięczny maluszek zajmuje się doskonaleniem nowych umiejętności: raczkowaniem, staniem, otwieraniem nowych przestrzeni. Jednakże te nowe zdolności mogą zaburzać jego sen: dziecko może w nocy próbować raczkować, wstawać z zamkniętymi oczami, opierać się o łóżeczko i płakać, nie otwierając oczu. Przy takim zachowaniu płacz spowodowany jest tym, że nie potrafi wrócić do poprzedniego położenia, w którym zasypiało.
Sen dzienny
Rytm dnia większości dzieci w wieku 8 miesięcy charakteryzuje się dwiema drzemkami w ciągu dnia, trwającymi około 1,5 godziny (każda). Wieczorna drzemka skraca się i trwa około 20-40 minut. Niektóre niemowlęta potrafią drzemać jeszcze 3 razy lub całkowicie wyeliminować wieczorną drzemkę.
Sen nocny
Aby skutecznie się zregenerować, 8-miesięczne dziecko potrzebuje 10-12 godzin snu nocnego. Jakość snu w tym niełatwym okresie zależy bezpośrednio od umiejętności samodzielnego zasypiania. Maluch, który potrafi zasnąć samodzielnie, obudził się i stanął przy oparciu łóżeczka, będzie mógł z powrotem zasnąć - wystarczy, że mama z powrotem położy go spać. Jeśli zaś niemowlę zasypia wyłącznie przy piersi albo podczas kołysania, to rodzice powinni być gotowi, by powtórzyć te czynności po każdym jego wybudzeniu.
Rada miesiąca
Regres snu po 8 miesiącach. Jak pomóc?
Wiele zmian w świadomości dziecka i aktywny rozwój zdolności fizycznych mogą spowodować problemy ze snem albo pogorszyć już istniejące (nawet jeśli przez pierwsze 8 miesięcy swojego życia dziecko spało bez problemów). Należy wtedy zapewnić dziecku maksymalny kontakt w ciągu dnia oraz w nocy (jeśli istnieje taka potrzeba), przestrzeń dla nowych eksperymentów i doskonalenia nowych fizycznych umiejętności. Ze strony rodziców potrzeba więcej uwagi i cierpliwości, by dokładnie pilnowali czasu czuwania i stopnia zmęczenia dziecka. Dodatkowe obciążanie systemu nerwowego w żaden sposób nie będzie pomocne w tym niełatwym dla niego okresie życia.
Zostaw komentarz