5,5 miesiąca. Piąty skok rozwojowy. Świat relacji. | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

 • Deprecated function: Optional parameter $data declared before required parameter $name is implicitly treated as a required parameter in include_once() (line 1439 of /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Deprecated function: Optional parameter $conditions declared before required parameter $data is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Deprecated function: Optional parameter $item declared before required parameter $complete_form is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).

5,5 miesiąca. Piąty skok rozwojowy. Świat relacji.

W szóstym miesiącu życia dziecko jest zauważalnie aktywne i ciekawe świata, a więc jest czas na kolejny skok rozwojowy.

5,5 miesiąca. Pojmowanie odległości

Około 5 miesiąca życia dziecko odczuwa kolejne zmiany - przechodzi przez piąty skok rozwojowy. Maluszek już dobrze koordynuje swoje ruchy i właśnie teraz zaczyna rozumieć, co to jest odległość. Zaczyna rozumieć, że wszystkie przedmioty znajdują się od niego w pewnej odległości i jeśli chce wziąć przedmiot do ręki, to musi tę odległość pokonać.

Jednocześnie maluch uświadamia sobie, że mama jest odrębną istotą, oraz że może w dowolnej chwili odejść, na co nie ma on żadnego wpływu. Wiedza ta jest dla niego bardzo niepokojąca. Objawy takiego strachu nazywa się „lękiem separacyjnym”. Często gdy mama znajduje się zdala od dziecka albo wychodzi do innego pokoju, dziecko zaczyna się denerwować, ponieważ nie może za nią podążać.

Ten trudny okres może trwać od 1 do 5 tygodni.

Oznaki skoku rozwojowego

Maluch bardzo niepokoi się z powodu zachodzących zmian i jest to zauważalne w jego zachowaniu:

 • Nie ma apetytu.

 • Wstydzi się obcych ludzi, woli być zawsze przy mamie.

 • Najchętniej spędzałby cały czas na rękach u mamy, a kiedy czuje się bezpiecznie potrafi odpychać mamę, żeby sięgnąć po interesujący go przedmiot.

 • Potrzebuje dużo uwagi.

 • Może stać się obojętny wobec otoczenia.

 • Może odmawiać przebierania, przewijania i wysadzania.

Coś nowego!
Możliwe, że maluszek wybierze pluszaka, kocyk albo koszulkę mamy na ulubioną przytulankę. Dziecko tuli się do tego przedmiotu, ssie kciuk albo smoczek i uspokaja się. Jeśli dziecko jest karmione piersią, to częstotliwość karmień może zwiększyć się zauważalnie i zazwyczaj nie chodzi o głód, tylko o zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

Niespokojny sen

Lęki maluszka mogą mieć negatywny wpływ na sen. Najwięcej kłopotów sprawia dziecku lęk rozstania się z osobami, które opiekują się nim. Często po wybudzeniu maluszek płaczę dopóki mama nie zapewni mu poczucia bliskości.

Podczas tego skoku rozwojowego warto uważać, by nagle nie znikać dziecku z oczu na dłuższy czas. Dziecko zaczyna się obawiać, że mama może nagle zniknąć i żeby jej nie zgubić trzeba ją mocno trzymać. Warto w takiej sytuacji pokazać dziecku, że nie ma się czego obawiać. Jeśli trzeba wyjść do innego pokoju, to można kontynuować rozmowę z maluszkiem albo śpiewać. W taki sposób zapewniacie go, że jesteście blisko nawet jeśli Was nie widać, a jednocześnie przyzwyczaja się on do tego, że mama nie zawsze jest obok.

Jak wygląda sytuacja ze snem?

Często pojawiają się kłopoty z drzemkami. Dziecko może długo i z trudem zasypiać wieczorem, nie chce rozstawać się z mamą. Sen staje się niespokojny. Maluch wierci się, macha rękoma i nogami. W wyniku tego często w tym okresie dzieci śpią nieco mniej niż zwykle.

Warto pamiętać, że przekazujecie dziecku swój nastrój. Bądźcie zatem spokojni i pewni. Pamiętajcie też, że dziecko potrzebuje teraz więcej czasu na wyciszenie przed snem - starajcie się unikać przemęczenia. Jeśli drzemka była zbyt krótka, to następujący po niej czas czuwania też powinien być zauważalnie krótszy.

Jeśli w dzień nie było żadnej dłuższej drzemki (ponad godzinę), to można wcześniej położyć dziecko spać wieczorem. To pozwoli uniknąć kumulacji zmęczenia.

Co może być pomocne?

Świadomość powodów niepokoju i niespokojnego snu maluszka w tym niełatwym okresie jest dla rodziców bardzo ważna.

Maluszek potrzebuje ciepłych i troskliwych objęć mamy, czyli dobrze znanego mu świata, do którego może wrócić, kiedy tylko będzie miał taką potrzebę. Nie trzeba się obawiać, że dziecko przyzwyczai się do noszenia na rękach. W takim wieku dziecka nie da się „rozpuścić”. Z reguły dzieci, które czuły wsparcie rodziców, były noszone i tulone oraz nie musiały domagać się tego płaczem i krzykiem, szybciej się usamodzielniają. Ponieważ nie czują lęku przed rozstaniem się z mamą, nie są przyzwyczajone do kontrolowania obecności mamy i nie muszą walczyć o jej uwagę na wszelkie sposoby. Wspierajcie maluszka, przytulajcie go i bawcie się z nim lecz nie zostawiajcie go samego na długo.

Koniec skoku rozwojowego. Jak się zmieniło dziecko?

Dziecko stanie się zauważalnie spokojniejsze po tym, gdy nauczy się raczkować i sięgać po przedmioty, które go interesują. Z czasem zaakceptuje nieobecność mamy i przestanie się tego bać. Następuje cisza przed kolejnym skokiem rozwojowym.

Kategorie: 

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

 • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Witam,moj 5 miesieczny synek miewał problemy z brzuszkiem kiedy był mniejszy. Dodatkowo z jego snem tez bywało roznie. Niedawno nauczylismy Go zasypiac samodzielnie i idzie mu coraz lepiej.Sypia w swoim łozeczku. Czasem zasnie od razu a czasem chwile pomarudzi. Problem w tym ze synek ogolnie jest niespokojny przy zasypianiu i w nocy. Czesto jest tak ze wybudza sie z dziennych drzemek ale przy tym popłakuje, bardzo nerwowo ssie kciuka, przymyka oczy tak jak by chciał spac dalej ale nie moze i ostatecznie czesto wybuza sie z płaczem. Podobnie zaczyna sie dziac w nocy. Czesto trzeba go głaskac lub wyciszac by nie rozbudzł sie na dobre. Od jakiejs 5 rano jest tak co chwile. Czy jest to normalne? gdzie szukac przyczyny- układ nerwowy , czy moze problemy z brzuszkiem? Pediatrzy bagatelizuja te sprawe...

Jeśli widzi Pani, że dziecko się nie wysypia, nie może zasnąć samo z powrotem, a bardzo tego potrzebuje, uważam, że należy mu pomóc. Samodzielnie zasypianie nie jest gwarancją braku żadnych problemów ze snem. Więcej wsparcia, wyciszania przy zasypianiu nieraz daje lepsze efekty - dziecko czuje się spokojniej, łatwiej zasypia i śpi spokojnie.

Zostaw komentarz

5,5 miesiąca. Piąty skok rozwojowy. Świat relacji. | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

 • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.