Czy to najwyższy czas, by przestać usypiać dziecko przy piersi? | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

 • Deprecated function: Optional parameter $data declared before required parameter $name is implicitly treated as a required parameter in include_once() (line 1439 of /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Deprecated function: Optional parameter $conditions declared before required parameter $data is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Deprecated function: Optional parameter $item declared before required parameter $complete_form is implicitly treated as a required parameter w include_once() (linia 1439 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).

Czy to najwyższy czas, by przestać usypiać dziecko przy piersi?

Usypianie dziecka przy karmieniu piersią jest pięknym i cudownym wspólnym czasem mamy i maleństwa. Mama wie, że wtedy dziecko zasypia spokojnie i komfortowo. Wszystko jest tak, jak powinno, a ten moment tulenia małego ciepłego ciałka jest jak marzenie.

Niestety, każda rodzina ma własne doświadczenia jeśli chodzi o usypianie dziecka przy karmieniu. Niektóre mamy czują się uwięzione, gdyż jej obecność jest warunkiem koniecznym, by dziecko zasnęło. W innych przypadkach sytuacja nie wygląda zupełnie tak, jakby się chciało. To, co wcześniej zajmowało 10 minut, teraz trwa godzinę albo dwie, więc rodzice zastanawiają się czy właśnie nie nadszedł czas na zmianę. Niektóre dzieci wręcz odmawiają zasypiania przy piersi - zasypiają w inny sposób, kiedy brzuszek jest już pełny :)

Oddzielenie karmienia od procesu zasypiania najczęściej nie jest łatwą decyzją. Nie jest to sytuacja zero-jedynkowa, jak mogłoby się wydawać. Rozmawiając z mamami, które zastanawiają się, jak lepiej postąpić w takiej sytuacji, zawsze proponuję im odpowiedzieć na poniższe pytania.

Prosząc o to mam nadzieję, że przemyślenie tej sprawy, rozmowa ze znajomymi, rodziną, a w szczególności z partnerem, pomogą w podjęciu decyzji, czy ten moment jest właściwy na wprowadzenie istotnych zmian w życiu Waszej rodziny.

 1. Co Ty lubisz w zasypianiu dziecka podczas karmienia?

 2. Jak Ty się czujesz, usypiając dziecko przy piersi?

 3. Czy jesteś jedyną osobą, która może położyć dziecko do snu? Jak Ty się z tym czujesz?

 4. Czy udaje Ci się w nocy odpocząć na tyle, by w dzień być takim rodzicem, jakim chcesz być?

 5. Czy jest coś w usypianiu dziecka przy piersi, co nie sprawia Ci przyjemności?

 6. Czy są w Twoim życiu osoby, które wspierają Waszą drogę mleczną i Twoją decyzję o usypianiu przy piersi?

 7. Czy czujesz presję ze strony partnera, przyjaciół, rodziny, żeby przestać karmić w nocy?

 8. Jaki jest Twój główny powód, by przestać karmić dziecko przy usypianiu albo w nocy?

 9. Czy zdarza Ci się czerpać prawdziwą przyjemność z tego, że karmisz dziecko w nocy?

 10. Jak chciałabyś, by wyglądał Twój sen nocny?

 11. Jakbyś się czuła, gdybyś się obudziła jutro rano i nie mogła karmić piersią?

 12. Jakbyś się czuła, gdyby Twoje dziecko odmówiło karmienia wieczorem albo w środku nocy z powodu zmian, które Ty zainicjowałaś?

To, że dziecko nie zasypia przy piersi, nie oznacza, że nie będziesz mogła karmić go w nocy albo w ciągu dnia. Są różne sposoby, by dokonać takiej zmiany. Dobrze jest wybrać ten najlepszy dla Ciebie i dziecka oraz dla całej Waszej rodziny.

Kategorie: 

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

 • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Czy ma Pani może jakieś wskazówki jak oddzielić karmienie od usypiania? Syn 11 miesięcy, wieczorem usypia wyłącznie przy mnie, w 98% przy piersi, na palcach jednej ręki mogę policzyć wieczory, gdy nie chciał już ssać, tylko usnął samodzielnie - oczywiście przy mnie. Obecnie budzi się po kilka razy w ciągu nocy i jeśli nie dostanie piersi - rozbudza się całkiem, płacze i sam nie uśnie. Jestem już wykończona, bo ostatni raz kiedy przespał całą noc był, gdy mały miał 4-5 miesięcy. Nie wiem co się zepsuło, co my zrobiliśmy źle, ale mam wrażenie, że mam 11-miesięcznego noworodka który budzi się co 1,5-2 godziny. Dodam, że to ssanie nie jest zbyt długie - kilka minut

Zostaw komentarz

Czy to najwyższy czas, by przestać usypiać dziecko przy piersi? | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

 • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
 • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.