Przesunięty harmonogram karmień: dlaczego dziecko je ciągle w nocy i jak to zmienić?
Sztuką jest pomóc dziecku przespać całą noc, nawet gdy niespokojne noce nie wiążą się z karmieniem. Co robić w sytuacji, gdy przyczyną częstych przebudzeń jest właśnie przesunięty harmonogram karmień?
Co to jest przesunięty harmonogram karmień i dlaczego niektóre dzieci preferują nocne karmienia?
Sytuację, gdy dziecko je w nocy, a w dzień odmawia jedzenia można opisać wyrażeniem przesunięty harmonogram kamień. Powodów, dla których taka sytuacja ma miejsce, może być wiele.
Najczęstsze powody przesunięcia harmonogramu karmień to:
Dziecko nie może skupić się podczas karmienia. Ludzie i dźwięki odwracają jego uwagę, więc „dobiera” brakujące kalorie w nocy. W nocy jest cicho i spokojnie - dziecko dłużej i bardziej aktywnie ssie.
U noworodków przesunięcie harmonogramu karmień może mieć miejsce ze względu na to, że ich zegar biologiczny jeszcze nie jest całkowicie ustalony - nie odróżniają dnia od nocy, toteż często mylą te pory.
Dziecko przechodzi przez kolejny skok rozwojowy.
Maluch jest karmiony piersią i mlekiem modyfikowanym: w dzień - z butelki, w nocy - piersią. Jeśli preferuje być karmione piersią, to nie chce jeść w dzień.
Mama pracuje albo w ciągu dnia jest bardzo zajęta sprawami domowymi i nie ma możliwości, by poświęcić więcej czasu na karmienie. W takiej sytuacji dziecko dostaje niewystarczającą ilość mleka w dzień i kompensuje to częstym przystawianiem do piersi w nocy.
Jaki wpływ ma przesunięty harmonogram karmień na sen dziecka?
Jeśli dziecko je w nocy co 1-2 godziny, to jest niewyspane ze względu na przerwany sen. Mama z resztą też. Niektóre dzieci czują się całkiem dobrze w takiej sytuacji - budzą się często, ale zasypiają natychmiast po tym, jak dostaną pierś. To stwierdzenie jest szczególnie trafne w przypadku dzieci, które potrafią samodzielnie wyciszyć się i zasnąć. Nocne karmienia nie kojarzą im się z sytuacją zasypiania, więc między karmieniami takie dzieci śpią spokojnie i głęboko.
Zazwyczaj jednak taki sen nocny jest bardzo płytki i niespokojny i właśnie tak często wygląda sen dzieci, które za dużo śpią i mało jedzą za dnia oraz u noworodków, które mylą dzień z nocą.
Przesunięty harmonogram karmień - wskazówki dla pracujących mam
Oczywiście, taki tryb życia może być bardzo męczący dla obojga rodziców i wtedy należy poszukać sposobu, by poprawić zaistniałą sytuację. Jednak zdarza się i tak, że nocne karmienia są akceptowalne i nie trzeba nic zmieniać.
Na przykład, przesunięty harmonogram karmień pozwala utrzymać aktywną laktację mamom, które pracują przez cały dzień i odciągają mleko dla dziennych karmień dziecka. Oprócz tego, takie mamy potrzebują zaspokoić potrzebę bliskiego kontaktu fizycznego. W takiej sytuacji mogą wcześniej iść spać, albo ucinać sobie drzemkę w weekend, żeby mieć możliwość się wyspać.
Taki stan rzeczy może być również akceptowalny dla tych rodzin, w których dziecko śpi z mamą albo obojgiem rodziców. Możliwe, że w taki sposób wszyscy są w stanie się wyspać. Niektóre mamy i dzieci potrafią spać, nie przerywając karmienia. Jeśli jednak ktokolwiek w takiej sytuacji czuje się źle i się nie wysypia, trzeba postarać się o to, by zmienić obecną kolej rzeczy.
Jak zmienić nawyk karmienia w nocy?
Niektórzy rodzice nie widzą nic złego w ciągłych nocnych karmieniach, ale dla większości jest to problem, który należy rozwiązać. Oto kilka wskazówek, jak można to zrobić delikatnie.
Noworodki
Z reguły u noworodków przesunięty harmonogram karmień jest związany z tym, że mylą dzień z nocą. Aby rozwiązać ten problem, należy wyraźnie rozróżniać dzień i noc: niech w dzień będzie dużo światła, nie zasłaniajcie okna podczas drzemek, spędzajcie aktywnie czas - nieco zabawy z dzieckiem między karmieniami i drzemkami. W nocy zadbajcie, by w pokoju było ciemno i spokojnie - bez jakiejkolwiek zabawy. Po karmieniu odkładajcie dziecko do snu. Zobaczycie, że stopniowo sytuacja się sama wyprostuje.
Dziecko nie może skupić się podczas karmienia
W takiej sytuacji dążymy do tego, by dziecko dostawało jak najwięcej kalorii za dnia. Niektóre niemowlęta chętnie jedzą 15-20 minut przed drzemką. Mama może założyć silikonowy naszyjnik-gryzak, może rozmawiać z dzieckiem i bawić się podczas karmienia. Można też spróbować karmić maleństwo w ciemnym pokoju, z białym szumem w tle, rytmicznie się bujając i delikatnie lulając dziecko.
Włączony telewizor albo osoby rozmawiające w pobliżu mogą odwracać uwagę maluszka. Trzeba się starać, by zapewnić maksymalny spokój podczas karmienia.
Kiedy mama jest zajęta
Mamy, które pracują albo mają dużo domowych obowiązków, mogą być bardzo zajęte i nie mieć wystarczająco dużo czasu na spokojne karmienia. W takiej sytuacji można zacząć od obserwowania swojego planu dnia (przez ok. 2 tygodnie) i poukładania go w taki sposób, żeby mieć czas na spokojne karmienie. Długość karmienia w dużym stopniu zależy od wieku dziecka: noworodek potrafi ssać przed 45 minut i dłużej, starsze niemowlę najada się w 10-15 minut. Jeśli Wasze dziecko je głównie w nocy, to trzeba postarać się wydłużyć każde karmienie w ciągu dnia.
Jeśli mama pracuje poza domem i rozstaje się z dzieckiem na długo, to warto zadbać o to, by dziecko było często karmione za dnia. Być może mamie wygodniej będzie nakarmić dziecko kilka razy wieczorem i 2-3 razy w ciągu nocy, z 5-godzinną przerwą, by zarówno mama, jak i dziecko miało możliwość zaznania odpoczynku. Rano przed wyjściem do pracy mama może nakarmić dziecko jeszcze 1-2 razy, można nawet gdy dziecko jeszcze śpi. Możliwe, że trzeba będzie wypróbować różnych sposobów zanim znajdzie się odpowiedni, ale po 1-2 tygodniach nieustannych prób sytuacja zdecydowanie się poprawi.
Dziecko odmawia butelki
Jest to problem i trzeba się postarać, by go rozwiązać. Istnieje kilka możliwych sposobów postępowania, ale ponieważ dzieci są różne, warto spróbować wszystkiego, by znaleźć to, co zadziała. Niektórzy rodzice zauważają, że dziecko bierze butelkę, gdy jest w innej pozycji niż przy karmieniu piersią, np. leżąc w foteliku samochodowym. Inni rodzice opowiadają, że musieli spróbować butelek i smoczków różnych kształtów, zanim znalazła się ta, którą dziecko zaakceptowało. Istnieje też opinia, że mama nie powinna być obok dziecka w momencie, kiedy podaje się mu butelkę. Lepiej będzie, kiedy zrobi to inna osoba.
Dziecko przechodzi przez kolejny skok rozwojowy
Niestety nie ma sposobu na szybkie rozwiązanie tego problemu. Kiedy dziecko czuje dyskomfort, a podczas skoku rozwojowego dziecko właśnie odczuwa dyskomfort z powodu zachodzących zmian, zadaniem rodziców jest zapewnienie dziecku maksimum spokoju i komfortu. Rada jest więc taka, aby uzbroić się w cierpliwość i przeżyć ten niełatwy czas. Warto przy tym pamiętać, że dowolne czynności, które są potrzebne do tego, by dziecko zasnęło, z czasem mogą stać się mocnym skojarzeniem ze snem i powtórzenie ich będzie konieczne po każdym przebudzeniu dziecka.
W innych przypadkach
Jeśli Wasza sytuacja nie jest podobna do żadnej z wyżej wymienionych, najbardziej prawdopodobne jest to, że dziecko już ma mocne skojarzenie karmienia z procesem zasypiania i częste nocne karmienia nie są spowodowane głodem, tylko koniecznością bycia przy piersi podczas zaśnięcia. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest pokazać dziecku inne sposoby wyciszania i nauczyć go samodzielnego zasypiania.
Dodatkowo chcę podkreślić, że można kontynuować karmienie piersią, jednocześnie wysypiając się. Nauka samodzielnego zasypiania i poprawa jakości nocnego snu nie oznaczają całkowitej rezygnacji z nocnych karmień - ich ilość zmniejsza się proporcjonalnie do normy wiekowej. Wiem, jak to zrobić i jestem gotowa pomóc Wam poprawić jakość snu, nie odstawiając dziecka od piersi.
Komentarze
Gosia (niezweryfikowany)
2017/12/09 - 23:51
Karmienia a sen
Sen dziecka
2017/12/10 - 13:02
Dzień dobry! Niestety tej
Grzegorz Kobylarz
2018/02/22 - 12:29
Zasypianie przy karmieniu
Sen dziecka
2018/03/01 - 14:23
Dzień dobry, normalne jest,
Ania (niezweryfikowany)
2018/03/04 - 22:12
Nocne pobudki
Sen dziecka
2018/03/06 - 17:50
Problem kury i jajka :)
Marysia (niezweryfikowany)
2019/01/14 - 22:20
Nocne pobudki
Sen dziecka
2019/01/28 - 15:50
Można w dzień częściej
Marta Włodarczyk
2018/07/30 - 21:12
Nocne pobudki
Sen dziecka
2018/08/11 - 13:28
Zależy co mamy na myśli pod
Malwina (niezweryfikowany)
2018/10/26 - 21:02
Nocne karmienie
Sen dziecka
2018/10/27 - 05:55
Czy każde karmienie odbywa
Sen dziecka
2018/10/27 - 10:07
Pomysł mój jest taki żeby
Agata Petz
2019/01/04 - 13:33
Sen w nocy tylko z piersią
Sen dziecka
2019/01/28 - 15:58
Osobiście bym zaczęła
Sylwia (niezweryfikowany)
2019/02/03 - 12:36
Córka ma 14 tygodni i
Sen dziecka
2019/02/05 - 13:45
Moim zdaniem 14 tygodni to
Ewa (niezweryfikowany)
2019/09/04 - 22:50
Moj synek ma 4 miesiace, do
Magdalena Ostrowska (niezweryfikowany)
2019/11/12 - 19:56
Częste karmienie w nocy
Zostaw komentarz