Sen dziecka, które ukończyło 10 miesięcy

Wypoczęte i wyspane dziecko ciągle zaskakuje rodziców nowymi umiejętnościami. Dziecko, które dużo odpoczywa ma wystarczająco dużo siły na doskonalenie nowych umiejętności i w ciągu dnia towarzyszy mu dobry humor. Jeśli 10-miesięczne dziecko źle śpi, trzeba koniecznie pomóc mu poprawić sytuację ze snem - dać możliwość wyspania się i zregenerowania.

10-miesięczne niemowlę potrzebuje średnio 13-15 godzin snu na dobę. Na noc przypada około 11-12 godzin i 2-3 godziny przypadają na dwie drzemki. Bardzo niewiele dzieci jest w stanie przejść na jedną drzemkę w tym wieku. Gdy rodzice nie są pewni, można założyć, że dziecko potrzebuje dwóch drzemek. Jeśli rodzice albo opiekunowie inicjują tylko jedną drzemkę, to często kończy się to dla dziecka przemęczeniem i wtedy sytuacja ze snem może wymknąć się spod kontroli. Lepiej jest trzymać się planu dnia z dwiema drzemkami tak długo, jak to możliwe, pamiętając, że średni wiek przejścia na jedną drzemkę wynosi 15-18 miesięcy. Czas czuwania przy planie z dwiema drzemkami wynosi 3-4 godziny.

Sen dzienny

Większość 10-miesięcznych dzieci, ku wielkiej radości rodziców, jest w stanie trzymać się ustalonego planu dnia. Optymalny dla 10-miesięcznego dziecka plan dnia zakłada dwie drzemki po 1-1,5 godziny każda. Zbyt duża ilość snu w dzień negatywnie wpływa na sen nocny. W odróżnieniu od noworodków, u których sen równomiernie rozkłada się w ciągu doby, u starszych niemowląt odbywa się proces konsolidacji snu nocnego kosztem ilości snu w ciągu dnia.

Każde dziecko jest inne, ale są przykładowe plany dnia, na podstawie których możecie ułożyć indywidualny plan dnia dla Waszego dziecka.

Przykładowy plan dnia dla 10-miesięcznego dziecka

Poniżej rozpisane są dwa przykładowe plany dnia - różnią się zasadniczo podejściem do jedzenia. Pierwszy plan dnia jest bardziej „rozłożony” - posiłki stałe są rozłożone między karmieniami.

7:00 Pobudka, pierś albo mleko modyfikowane
9:00 Śniadanie
10:00 Poranna drzemka (co najmniej godzina)
11:00 Pierś albo mleko modyfikowane i przekąska
13:00 Obiad
14:00 Popołudniowa drzemka (co najmniej godzina)
15:00 Pierś albo mleko modyfikowane
17:00 Kolacja
18:20 Rozpoczęcie wieczornego rytuału, pierś albo mleko modyfikowane
19:00 Sen nocny

Drugi plan dnia przedstawia bardziej „skonsolidowane” podejście do jedzenia.

7:00 Pobudka
7:15 Śniadanie plus pierś albo mleko modyfikowane
9:15 Przekąska
10:00 Poranna drzemka (co najmniej godzina)
12:00 Obiad plus pierś albo mleko modyfikowane
14:00 Popołudniowa drzemka (co najmniej godzina)
15:30 Przekąska
17:00 Kolacja plus pierś albo mleko modyfikowane
18:20 Rozpoczęcie wieczornego rytuału, pierś albo mleko modyfikowane
19:00 Sen nocny

Uwaga! Proponując jakiekolwiek jedzenie podczas rytuały wieczornego należy uważać, by nie stworzyć niepotrzebnych skojarzeń z procesem zasypiania.

Sen nocny

W tym wieku proces konsolidacji snu dobiega końca - maluch teraz jest w stanie regularnie spać w nocy 11-12 godzin.

Mimo że większość 10-miesięcznych dzieci jest już w stanie przespać całą noc bez wybudzeń na karmienia, z moich obserwacji wynika, że nieraz lepiej jest zachować jedno karmienie o 4 lub 5 nad ranem. Wtedy dziecko jest w stanie spać dłużej niż kiedy wcale nie jest karmione w nocy. Karmienia między 4 a 8 rano są też ważne dla utrzymania laktacji na odpowiednim poziomie. Każda sytuacja jest wyjątkowa i wymaga dokładnej analizy, ale większa ilość nocnych karmień raczej nie powinna mieć miejsca. Ciężko jest nakarmić w dzień dziecko, które często je w nocy, a dziecko, które nie zjadło w dzień wystarczająco dużo, będzie podjadać w nocy.

Etap rozwoju

Wszystkie działania dziecka stają się bardziej świadome - uważnie obserwuje Wasze ruchy i reakcje, rozumie przeznaczenie przedmiotów, uczy się je stosować w różnych sytuacjach.

  • Rozwój intelektualny. W 10. miesiącu dziecko przechodzi przez kolejny etap kryzysowy, zgodnie z teorią skoków rozwojowych przed dzieckiem otwiera się świat sekwencji. Etap ten trwa średnio około 5 tygodni i ma wyjątkowe znaczenie w życiu małego człowieka. Maluszek zaczyna rozumieć, że dla osiągnięcia pewnego celu trzeba wykonać kilka czynności w ustalonej kolejności. Na przykład, ubierając się na spacer możecie ze zdziwieniem zobaczyć, że dziecko już trzyma swoje buciki. Nowe odkrycia, jak zawsze, cieszą, jednocześnie wzbudzając niepokój u maleństwa. W zależności od temperamentu, dziecko może reagować na zachodzące zmiany rozdrażnieniem, sprzeciwem albo nawet nieśmiałością.

  • Rozwój fizyczny. Aktywny rozwój fizyczny też znacznie wpływa na sytuację ze snem, szczególnie jeśli dziecko próbuje stawiać pierwsze kroki. Najczęściej w takiej sytuacji dziecko potrzebuje więcej czasu na wyciszenie i zaśnięcie, a w środku nocy dziecko może się obudzić, żeby wstać przy oparciu.

Rada miesiąca

Pomóżcie dziecku ustalić plan dnia zgodnie z jego naturalnym rytmem: dobierzcie odpowiedni dla niego czas czuwania, proponujcie drzemki w oparciu o jego oznaki zmęczenia i ustalcie stałe (+/- 30 minut) godziny wstawania i chodzenia spać. Przewidywalność (ustalony plan dnia, znane miejsce snu, rytuał przed snem) nabiera coraz większego znaczenia dla dziecka. W ciągu dnia opowiadajcie o kolejności Waszych wspólnych aktywności, uprzedzajcie maluszka o zbliżającej się porze snu i momencie rozpoczęcia rytuału. Świadomość kolejności wydarzeń i przewidywalność w tym wieku są bardzo pomocne w nauce samodzielnego zasypiania.

 

Obraz: Donald Zolan www.zolan.com

Komentarze

Witam Czy mogla bym sie dowiedziec dlaczego Nie powinno sie podawać mleka na sen ?

Myślę że w treści artykułu jest odpowiedź na Pani pytanie - proponując jakiekolwiek jedzenie podczas rytuały wieczornego należy uważać, by nie stworzyć niepotrzebnych skojarzeń z procesem zasypiania. Proszę też zwrócić uwagę, że to nie dotyczy bardzo małych dzieci.

Dzień Dobry. Jak się mają odstępy między drzemkami do czasu czuwania 3-4 h? Jeśli dziecko pośpi 1,5 h, czyli wstanie np. o 11:30, to następna drzemka wypada za 2,5 h, czyli po około 2 h można się zabierać za usypianie. Czy dziecko, które jest w stanie wytrzymać 3-4 h, będzie chciało zasnąć po 2,5 h?

Dzień dobry, odstępy między drzemkami to są właśnie poszczególne czasy czuwania. Jeśli dziecko jest w stanie czuwać 3-4 godziny, jest w dobrym humorze, łatwo zasypia i śpi spokojnie, to nie ma potrzeby układać po 2,5 godzinach, bardzo możliwe że po prostu nie da rady zasnąć i będzie (sprawiedliwie) odmawiać drzemki. W podanym przykładzie możliwe że dziecko chętnie i łatwo zaśnie o 14:30-15 i pośpi powiedzmy do 16 i będzie dobrze się czuło z takim planem dnia.

Synek 10 miesiecy. Mam problem z okresleniem jego czasu czuwnia. Wydaje sie wyjatkowo krotki jak na tak duze dziecko i to szczegolnie rano. Juz dluzszy czas nie potrafie przestawic go na dwie drzemki, bo nawet po przespaniu calej nocy (ok.11 godzin) bez problemow (pobudka okolo 6.30) robi sie senny juz po 2 godzinach (kolo 8.30). Zwykle jest to max godzina drzemki, wiec na nastepna robi sie spiacy juz kolo poludnia. Budzi sie najpozniej kolo 14 i ani nie moge go juz polozyc na trzecia drzemke ani 'dociagnac' bez przemeczania do 18. Wiem, ze to etap przejsciowy do momentu az jego czas czuwania wydluzy sie do jakichs 3 godzin ale nie wiem jak go przez to przeprowadzic. Bede wdzieczna za kazda podpowiedz.

Myślę, że problem może być poniekąd właśnie w tym, że te czasy czuwania są za krótkie. Po krótszym czasie czuwania wypada krótsza drzemka. Próbowałabym stopniowo wydłużać czasy czuwania w taki sposób, by unikać przemęczenia przed zaśnięciem na drzemkę, a jednocześnie co 2-3 dni mieć przesunięcie pory drzemki.

Zostaw komentarz