Sen dziecka, które ukończyło 11 miesięcy | sen-dziecka.pl

Sen dziecka, które ukończyło 11 miesięcy

Tempo rozwoju 11-miesięcznego dziecka wciąż jest wysokie i sytuacja ze snem stale się zmienia. Najczęściej jest to związane z przygotowaniem do przejścia na jedną drzemkę dzienną.

Sen 11-miesięcznego dziecka.

W wieku 11 miesięcy większość dzieci potrzebuje ok. 13,5-14 godzin snu na dobę. Optymalny plan dnia przewiduje ok. 2-2,5 godziny snu w dzień i 11-12 godzin snu w nocy. Jeśli dziecko za dużo śpi w dzień, to pogarsza to jego sen nocny.

Z drugiej strony zbyt mała ilość snu w dzień również może być przyczyną gorszego snu w nocy. Ważny jest optymalny podział snu na dzienny i nocny. Komfortowy czas czuwania, który obejmuje zabawy, praktykę nowych umiejętności, karmienie, rytuał przedsenny i proces zasypiania wynosi około 3,5-4,5 godziny.

Etap rozwoju

Nowy poziom komunikacji! Maluszek świadomie wymawia pierwsze słowa i dźwięki, przypominające słowa, może z ciekawością oglądać swoją książkę, którą czytacie co wieczór przed snem.
„Czytać przed snem” w tym wieku oznacza oglądać znane już przedmioty i zwierzęta, dlatego dobrze jest zwracać uwagę na atrybuty związane ze snem. Mama spokojnym, cichym głosem, w zrozumiały dla maluszka sposób opowiada o tym, co jest na obrazku.

„Niedługo pobiegnę!” Wiele dzieci już zaczyna chodzić za rączkę (a niektóre zupełnie samodzielnie) niedługo przed swoimi pierwszymi urodzinami. To zależy indywidualnego rozwoju dziecka. Jeśli dziecko przygotowuje się już do chodzenia, to potrzebuje dużo siły i energii! Zwiększa się potrzeba nieprzerwanego snu dobrej jakości.

„Chcę z mamą!” W wieku 11 miesięcy dzieci już mają świadomość swoich przyzwyczajeń. Mama wciąż jest dla maluszka głównym oparciem. Maluszek świadomie woli mamę, szczególnie, kiedy dochodzi do układania do snu. U niektórych dzieci w taki sposób ujawnia się lęk separacyjny.

Sen dzienny

W wieku 11 miesięcy optymalny plan dnia zakłada 2 drzemki o długości 60-90 minut. Niektóre dzieci mogą przejść na jedną drzemkę przed ukończeniem pierwszego roku życia. Główną oznaką gotowości dziecka na zmianę planu dnia z jedną drzemką jest zdolność pogodnego czuwania bez przemęczenia przez 5-6 godzin z rzędu. Średnio większość dzieci fizjologicznie jest w stanie przejść na jedną drzemkę w wieku między 15. a 18. miesiącem życia. Jednak należy kierować się wyłącznie samopoczuciem dziecka, uwzględniając osobliwości jego rozwoju i temperamentu.

Poniżej są przykładowe plany dnia, na podstawie których możecie ułożyć indywidualny plan dnia dla Waszego dziecka.

Przykładowy plan dnia dla 10-miesięcznego dziecka

Poniżej rozpisane są dwa przykładowe plany dnia - różnią się zasadniczo podejściem do jedzenia. Pierwszy plan dnia jest bardziej „rozłożony” - posiłki stałe są rozłożone między karmieniami. Godzina rozpoczęcia snu nocnego zależy od długości czasów czuwania i drzemek, ale fizjologicznie dobrze jest kiedy dziecko zasypia na noc między 19 a 21.

7:00 Pobudka, pierś albo mleko modyfikowane
9:00 Śniadanie
10:00-10:30 Poranna drzemka (co najmniej godzina)
11:00 Pierś albo mleko modyfikowane i przekąska
13:00 Obiad
14:00-14:30 Popołudniowa drzemka (co najmniej godzina)
15:00 Pierś albo mleko modyfikowane
17:00 Kolacja
18:20 Rozpoczęcie wieczornego rytuału, pierś albo mleko modyfikowane
19:00 Sen nocny

Drugi plan dnia przedstawia bardziej „skonsolidowane” podejście do jedzenia.

7:00 Pobudka
7:15 Śniadanie plus pierś albo mleko modyfikowane
9:15 Przekąska
10:00-10:30 Poranna drzemka (co najmniej godzina)
12:00 Obiad plus pierś albo mleko modyfikowane
14:00-14:30 Popołudniowa drzemka (co najmniej godzina)
15:30 Przekąska
17:00 Kolacja plus pierś albo mleko modyfikowane
18:20 Rozpoczęcie wieczornego rytuału, pierś albo mleko modyfikowane
19:00 Sen nocny

Uwaga! Proponując jakiekolwiek jedzenie podczas rytuału wieczornego należy uważać, by nie stworzyć niepotrzebnych skojarzeń z procesem zasypiania.

Sen nocny

W wieku 11 miesięcy długość snu nocnego wynosi zwykle 11-12 godzin. Wiele dzieci już nie ma fizjologicznej potrzeby nocnych karmień, ale najczęściej jest tak, że dzieci lepiej i dłużej śpią (bez wczesnych pobudek), jeśli karmienia zostają około 4-5 nad ranem. W każdym razie należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i trzeba uwzględniać indywidualne potrzeby maleństwa.

Rada miesiąca

Mogą wystąpić problemy z ustalonym od kilku miesięcy planem dnia - może się pojawić pewna chaotyczność. Jeśli Wasze dziecko odmawia drugiej drzemki, zasypia coraz później na pierwszą drzemkę, albo chętnie śpi podczas obydwu drzemek, ale wstaje coraz wcześniej rano, oznacza to, że maluszek przygotowuje się do przejścia na jedną drzemkę.

Warto jest jednak uzbroić się w cierpliwość i nie spieszyć się z przejściem na jedną drzemkę. Upewnijcie się, że dziecko jest w stanie spokojnie czuwać przez 5-6 godzin z rzędu. Jeśli widać, że dziecko staje się kapryśne, zaczyna wstawać coraz wcześniej rano - kumuluje się zmęczenie. Oznacza to, że jest jeszcze za wcześnie dla przejścia na jedną drzemkę.

Na tym etapie można skrócić długość drzemek (np. skrócić jedną z drzemek do 40 minut) albo zapewnić dziecku naprzemienny plan dnia: dzisiaj 1 drzemka i wczesne układanie do snu na noc według oznak zmęczenia, jutro - 2 drzemki. Etap przejścia na jedną drzemkę jest najdłuższy spośród wszystkich eliminacji drzemek i może trwać od dwóch tygodni do dwóch miesięcy.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Wszystko fajnie, zapomnieliście uwzględnić pory aktywności 11 miesięcznego dziecka: zabawy i spacerów. ;)

A to już każdy sam decyduje ;)

Zostaw komentarz

Sen dziecka, które ukończyło 11 miesięcy | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.