Sen dziecka, które ukończyło 4 miesiące

Następuje bardzo skomplikowany okres w życiu rodziny, ponieważ bardzo często sen 4-miesięcznego niemowlaka nagle się pogarsza. Na jakość snu bardzo mocny wpływ wywierają zmiany, które następują w tym czasie. Tylko rodzice są w stanie pomóc dziecku przeżyć ten niełatwy okres.

Sen 4-miesięcznego dziecka

W tym wieku dobowa ilość snu, który zapewnia niezbędny odpoczynek i regenerację, wynosi średnio 14,5-17 godzin, z tego 10-12 godzin przypada na sen nocny i 4,5-6 godzin na sen dzienny. Najlepiej jest, gdy czas czuwania w wieku 4 miesięcy wynosi 1h 45 minut - 2h, zapewnia to optymalny rytm snu i czuwania. Czas czuwania jest to odcinek czasu od momentu, kiedy dziecko otworzyło oczy, i do momentu, kiedy je zamknęło, ale nie do momentu, kiedy zaczynamy usypiać malucha. Obejmuje ono zatem przygotowanie do snu i proces usypiania.

Dzidziuś szybko rośnie i intensywnie się rozwija, czas jego czuwania się wydłuża. To wszystko jest powodem częstych zmian w rytmie dnia.

Etap rozwoju

Od czwartego miesiąca życia odbiór otaczającego dziecko światu coraz bardziej przypomina odbiór dorosłej osoby. Zmienia się również sen.

  • Zmienia się układ snu - sen dziecka staje się podobny do snu dorosłej osoby. Właśnie dlatego nagle mogą się pojawić problemy ze snem. W tym okresie prawie wszystkie dzieci zaczynają gorzej spać, nawet jeśli wcześniej niemowlę nie miało większych problemów ze snem. Możliwe są częstsze pobudki i trudności z usypianiem. Ten okres nosi nazwę “regresu czwartego miesiąca“. Regres może wpływać nie tylko na sen, zmiany mogą dotyczyć zachowania dziecka w ciągu dnia - staje się ono bardziej płaczliwe, trwożne i niespokojne.

  • Rozwój fizyczny. Od czwartego miesiąca życia zauważalnie polepsza się koordynacja ruchów rąk i palców, system nerwowy przechodzi na nowy, bardziej zaawansowany poziom. Dziecko uczy się przewracać z brzucha na plecy i z powrotem, kręcić się na plecach, podciągać kolana do brzuszka i nawet próbuje raczkować. Dźwięki, które wydaje niemowlę, stają się co raz bardziej skomplikowane.

  • Skok rozwojowy. W okolicach 15-16 tygodnia może się zacząć kolejny niespokojny okres w życiu dzidziusia i całej rodzinki. Dziecko uczy się łączyć odrębne działania i stany odmienne, a z tego formować wydarzenia. Na przykład, dziecko potrafi już świadomie przełożyć zabawkę z jednej ręki do drugiej, rozglądać ją uważnie, potrząść nią w celu wydobycia dźwięku.

  • Dziecko nagle zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że świat składa się z obiektów, które istnieją niezależnie od tego widzi on je czy nie.

  • Nagłe zmiany w świadomości na początku, oczywiście, niepokoją dziecko. Wymaga ono więcej uwagi do siebie, może zachowywać się kapryśnie, być bardziej płaczliwe, mogą się zmienić apetyt i sen. Ale trwoga szybko minie i już na początku 5. miesiąca rodzice będą mogli podziwiać zmiany, które się odbyły w świadomości ich smyka.

Sen dzienny

W czwartym miesiącu życia dzieciaki już nie śpią w dzień tak dużo. Mają, z reguły, trzy sny dzienne, każdy z których trwa 1,5-2h. Mogą mieć miejsce jeden albo kilka snów o długości około 40 minut. Często dzieciom w wieku 4-5 miesięcy ciężko jest ustalić sny dzienne, ponieważ ich zegar biologiczny jeszcze nie ustalił się ostatecznie.

Sen nocny

Normalne jest kiedy 4-miesięczne niemowlę śpi w nocy 10-12 godzin. Jednak sen nocny w tym wieku może się pogorszyć, nawet jeśli wcześniej dziecko dobrze spało w nocy. Nocne pobudki się uczęszczają, a zasypianie się wydłuża i staje się trudniejsze. To nie są problemy o charakterze zachowawczym, związane one są z nowym etapem zmian neurologicznych.

Porada miesiąca

W wieku 4 miesięcy, z reguły, pogarszają się sny dziecka, i dzienny, i nocny, ktoś przechodzi przez to wcześniej, a ktoś później. Powodem tego są zmiany w świadomości maluszka. W tak niełatwym okresie życia dziecka i rodziców należy zaakceptować następujące zmiany i pomóc dziecku przeżyć ten okres maksymalnie spokojnie.

Nie warto dążyć ku temu,żeby układać dziecko o tych samych godzinach. Wystarczy się trzymać zdroworozsądkowej długości czasu czuwania, pilnować pojawienia oznak zmęczenia, usypiać na noc, kierując się ostatnim snem dziennym i zachowaniem dziecka, kontrolować dobową ilość snu i starać się, aby dziecko spało wystarczająco dużo.

Nowe umiejętności dziecko próbuje doskonalić o dowolnej porze, wykorzystując również nocne pobudki. Dlatego ważne jest dużo ćwiczyć w dzień, np. pomagać przewracać się z brzuszka na plecy i z powrotem, kiedy dziecko lepiej z tym się oswoi, przestanie go to tak niepokoić.

No i warto pamiętać, że nic tak nie wspiera i uspokaja dziecko jak obecność rodziców obok, a szczególnie, mamy.

Komentarze

Po tym artykule czuję, że moja nadzieja powraca by dalej walczyć ze snem mojego maleństwa.

Pani Aniu, nie trzeba walczyć o sen :) ważne jest rozumieć swoją odpowiedzialność za sen maluszka i stwarzać odpowiednie warunki :)

Moje dziecko śpi po 5 razy dziennie, maksymalnie po 40 min.. czas czuwania to maksymalnie godzina (75 min z zasypianiem). Od 3 dni czas czuwania skrócił się do 40 min! Co się dzieje??!!;(

Czas czuwania to czas od momentu, kiedy dziecko otworzyło oczy do momentu, kiedy je zamknęło. Czyli u was było 75 minut, nie godzina :) Jeśli dziecko śpi same krókie drzemki, to może być niewyspane i jest mu wtedy ciężko czuwać długo i dlatego czas czuwania może się skrócić. Dodatkowo bym się upewniła u pediatry czy nie dzieje się coś złego, może dziecko się przeziębiło i zapotrzebowanie we śnie wzrosło.

Czy należy budzić dziecko w ciągu dnia, jeżeli śpi ponad dwie godziny? Czy pozwolić mu spać ile chce. Jeżeli nie budzę, brakuje czasu na trzecią drzemkę a to z kolei powoduje zbyt długą przerwę między drugą drzemką a snem nocnym. Zaznaczę, ze dziecko śpi zwykle w stojącym wózku na powietrzu, czasem podczas spaceru. Budzi się zazwyczaj po 40 minutach/godzinie, ale gdy dostanie smoczek i się je polula to śpi dalej.

Opierając się na te informację - ja bym budziła (może wystarczy wrócić do domu, warunki się zmienią i dziecko samo się wybudzi), właśnie dlatego by utrzymać optymalny plan dnia.

Witam serdecznie, czy ten regrea 4 miesiąca oznacza, że odbywa się w trakcie trwania 4 miesiąca czy po ukończeniu 4 miesiąca? Synek właśnie wchodzi w 4 miesiąc życia (12 tydzien) i jego sen stał się dla mnie koszmarem. Wcześniejsze rytuały dajace nam chociaż jedną dluższą drzemkę w nocy (3-4h) zawodzą. Synek budzi się właściwie co 40min..jakby przestał umieć lączyć cykle snu... Od kilku dni śpię naksymalnie ciągniem 1,5 h a w nocy uzbiera się moze łącznie z 4h. Proszę o światełko w tunelu, ze to minie niedługo, bo padne...

Tak, niektóre dzieci przechodzą przez te zmiany wcześniej, niektóre później. Jeśli jakość snu nagle mocno się pogorszyła, to bardzo możliwe, że synek właśnie przechodzi przez bardzo istotne i ważne zmiany natury neurologicznej. Nie wiem dokłądnie jak wygląda Wasza sytuacja, więc ciężko jest mi powiedzieć czy jest to jedyny powód problemów ze snem. Nie jesteśmy też w stanie określić jak długo będzie to trwało - 2 tygodnie czy miesiąc. Jeśli jednak Pani dba o dobre warunki snu, uważa by dziecko się nie przemęczało, to sytuacja powinna niedługo się wyprostować.

Dziękuję za ten artykuł. I mam pytanie. Czy płacz przed każdym zaśnięciem jest normalny? Mam problem z zasypianiem mojego 3,5 miesięcznego synka. Poza porami drzemek jest cudownym pogodnym dzieckiem. Gdy zauważam u niego oznaki zmęczenia odkładam do łóżeczka i po jakimś czasie zaczyna zasypiać, ale wiercąc się i zaczyna płakać. Gdy wezmę go na ręce by go uspokoić zaczyna płakać mocniej. Uspokojenie wiąże się z jego zaśnięciem i trwa od kilku minut do czasem ok. 15/20min. Odkładam do łóżeczka po czym przebudza się zazwyczaj po 45min z uśmiechem. Czy robię coś źle? Mogę prosić o poradę?

Płacz przed każdym zaśnięciem nie jest normalny. Płacz jest sygnałem, że4 coś jest nie tak. Próbowałabym odkładać dziecko nieco wcześniej, przed tym jak będzie okazywać wyraźne oznaki zmęczenia, 10-15 minut przed. Można wprowadzić wyciszający rytuał, pomóc dziecku się wyciszyć i spróbować odkładać jeszcze sennego, nie śpiącego. Możliwe, że po tych zmianach drzemki się wydłużą - nie będzie zasypiać pobudzony z powodu płaczu i będzie zasypiać w lóżeczku, czyli nie będzie potrzeby odtwarzania warunków zasypiania.

Dziękuję za artykuł, wiele wyjaśnia co się dzieje teraz u mojego 16 tygodniowego synka. Po przeczytaniu nasuwa mi się dalsze pytanie czy coś w tym okresie regresu snu powinniśmy robić żeby pomóc dziecku lepiej spać? I czy możemy liczyć na to że wcześniejsze spanie wróci czy ustawi się nowy rytm spania w nocy? Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Zawsze warto dbać o sen maluszka - pilnowac oznak zmęczenia, uważać na przemęczenie, dokładnie wyciszać i układac do snu, kiedy ma potrzebę. Nie wiem, jak wyglądał Wasz wcześniejszy plan dnia, więc ciężko mi powiedzieć czego możecie się spodziewać w przyszłości :)

Suoer artykuł !!! Wyjaśnił wszystko co teraz się u Nas dzieje :) myslalam,ze cos robie nie tam. Maluszek zaczął budzić się w nocy a w dzień często płacze. Mam nadzieje,ze niedługo się to zmieni :)))

A co robic gdy moje 4 miesięczne dziecko broni się przed snem w ciągu dnia, po około 2 h zabawy chce ją uśpić ale jest płacz i krzyk i rezygnuje, bawimy się kolejne 2 h po czym usypia ale na 15-20 min budzi się, czasem udaje mi się ją dolulac i śpi około 1-1,5h, na noc usypianie trwa i trwa, w nocy budzi się czesto, Chociaż już przesypiala noce, daje jej pierś na spiąco i śpi dalej... Nie wiem co robie źle i jak to poprawić :(

Jeszcze dodam, że moja córeczka bardzo broni się przed zaśnienciem, płacze i krzyczy, nie potrafi zasnąć sama, jedynie przy piersi lub noszona na rękach i bujana, bardo chciałabym jej pomóc, ale nie wiem jak :( próbowałam odkładać ja aby usnela sama, próbowałam kłaść sie z nią i przytulać, ale każda próba kończy się placzem, którym coraz bardziej się nakręca aż wpada w histerie i trudno ją uspokoić...

Opierając się tylko na informacje z komentarza bym powiedziała, że czasy czuwania są za długie, stąd problem z zaśnięciem, krótkie drzemki i duże zapotrzebowanie we wsparciu.

Zostaw komentarz