Sen dziecka, które ukończyło 4 miesiące

Następuje bardzo skomplikowany okres w życiu rodziny, ponieważ bardzo często sen 4-miesięcznego niemowlaka nagle się pogarsza. Na jakość snu bardzo mocny wpływ wywierają zmiany, które następują w tym czasie. Tylko rodzice są w stanie pomóc dziecku przeżyć ten niełatwy okres.

Sen 4-miesięcznego dziecka

W tym wieku dobowa ilość snu, który zapewnia niezbędny odpoczynek i regenerację, wynosi średnio 14,5-17 godzin, z tego 10-12 godzin przypada na sen nocny i 4,5-6 godzin na sen dzienny. Najlepiej jest, gdy czas czuwania w wieku 4 miesięcy wynosi 1h 45 minut - 2h, zapewnia to optymalny rytm snu i czuwania. Czas czuwania jest to odcinek czasu od momentu, kiedy dziecko otworzyło oczy, i do momentu, kiedy je zamknęło, ale nie do momentu, kiedy zaczynamy usypiać malucha. Obejmuje ono zatem przygotowanie do snu i proces usypiania.

Dzidziuś szybko rośnie i intensywnie się rozwija, czas jego czuwania się wydłuża. To wszystko jest powodem częstych zmian w rytmie dnia.

Etap rozwoju

Od czwartego miesiąca życia odbiór otaczającego dziecko światu coraz bardziej przypomina odbiór dorosłej osoby. Zmienia się również sen.

  • Zmienia się układ snu - sen dziecka staje się podobny do snu dorosłej osoby. Właśnie dlatego nagle mogą się pojawić problemy ze snem. W tym okresie prawie wszystkie dzieci zaczynają gorzej spać, nawet jeśli wcześniej niemowlę nie miało większych problemów ze snem. Możliwe są częstsze pobudki i trudności z usypianiem. Ten okres nosi nazwę “regresu czwartego miesiąca“. Regres może wpływać nie tylko na sen, zmiany mogą dotyczyć zachowania dziecka w ciągu dnia - staje się ono bardziej płaczliwe, trwożne i niespokojne.

  • Rozwój fizyczny. Od czwartego miesiąca życia zauważalnie polepsza się koordynacja ruchów rąk i palców, system nerwowy przechodzi na nowy, bardziej zaawansowany poziom. Dziecko uczy się przewracać z brzucha na plecy i z powrotem, kręcić się na plecach, podciągać kolana do brzuszka i nawet próbuje raczkować. Dźwięki, które wydaje niemowlę, stają się co raz bardziej skomplikowane.

  • Skok rozwojowy. W okolicach 15-16 tygodnia może się zacząć kolejny niespokojny okres w życiu dzidziusia i całej rodzinki. Dziecko uczy się łączyć odrębne działania i stany odmienne, a z tego formować wydarzenia. Na przykład, dziecko potrafi już świadomie przełożyć zabawkę z jednej ręki do drugiej, rozglądać ją uważnie, potrząść nią w celu wydobycia dźwięku.

  • Dziecko nagle zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że świat składa się z obiektów, które istnieją niezależnie od tego widzi on je czy nie.

  • Nagłe zmiany w świadomości na początku, oczywiście, niepokoją dziecko. Wymaga ono więcej uwagi do siebie, może zachowywać się kapryśnie, być bardziej płaczliwe, mogą się zmienić apetyt i sen. Ale trwoga szybko minie i już na początku 5. miesiąca rodzice będą mogli podziwiać zmiany, które się odbyły w świadomości ich smyka.

Sen dzienny

W czwartym miesiącu życia dzieciaki już nie śpią w dzień tak dużo. Mają, z reguły, trzy sny dzienne, każdy z których trwa 1,5-2h. Mogą mieć miejsce jeden albo kilka snów o długości około 40 minut. Często dzieciom w wieku 4-5 miesięcy ciężko jest ustalić sny dzienne, ponieważ ich zegar biologiczny jeszcze nie ustalił się ostatecznie.

Sen nocny

Normalne jest kiedy 4-miesięczne niemowlę śpi w nocy 10-12 godzin. Jednak sen nocny w tym wieku może się pogorszyć, nawet jeśli wcześniej dziecko dobrze spało w nocy. Nocne pobudki się uczęszczają, a zasypianie się wydłuża i staje się trudniejsze. To nie są problemy o charakterze zachowawczym, związane one są z nowym etapem zmian neurologicznych.

Porada miesiąca

W wieku 4 miesięcy, z reguły, pogarszają się sny dziecka, i dzienny, i nocny, ktoś przechodzi przez to wcześniej, a ktoś później. Powodem tego są zmiany w świadomości maluszka. W tak niełatwym okresie życia dziecka i rodziców należy zaakceptować następujące zmiany i pomóc dziecku przeżyć ten okres maksymalnie spokojnie.

Nie warto dążyć ku temu,żeby układać dziecko o tych samych godzinach. Wystarczy się trzymać zdroworozsądkowej długości czasu czuwania, pilnować pojawienia oznak zmęczenia, usypiać na noc, kierując się ostatnim snem dziennym i zachowaniem dziecka, kontrolować dobową ilość snu i starać się, aby dziecko spało wystarczająco dużo.

Nowe umiejętności dziecko próbuje doskonalić o dowolnej porze, wykorzystując również nocne pobudki. Dlatego ważne jest dużo ćwiczyć w dzień, np. pomagać przewracać się z brzuszka na plecy i z powrotem, kiedy dziecko lepiej z tym się oswoi, przestanie go to tak niepokoić.

No i warto pamiętać, że nic tak nie wspiera i uspokaja dziecko jak obecność rodziców obok, a szczególnie, mamy.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Po tym artykule czuję, że moja nadzieja powraca by dalej walczyć ze snem mojego maleństwa.

Pani Aniu, nie trzeba walczyć o sen :) ważne jest rozumieć swoją odpowiedzialność za sen maluszka i stwarzać odpowiednie warunki :)

Moje dziecko śpi po 5 razy dziennie, maksymalnie po 40 min.. czas czuwania to maksymalnie godzina (75 min z zasypianiem). Od 3 dni czas czuwania skrócił się do 40 min! Co się dzieje??!!;(

Czas czuwania to czas od momentu, kiedy dziecko otworzyło oczy do momentu, kiedy je zamknęło. Czyli u was było 75 minut, nie godzina :) Jeśli dziecko śpi same krókie drzemki, to może być niewyspane i jest mu wtedy ciężko czuwać długo i dlatego czas czuwania może się skrócić. Dodatkowo bym się upewniła u pediatry czy nie dzieje się coś złego, może dziecko się przeziębiło i zapotrzebowanie we śnie wzrosło.

Czy należy budzić dziecko w ciągu dnia, jeżeli śpi ponad dwie godziny? Czy pozwolić mu spać ile chce. Jeżeli nie budzę, brakuje czasu na trzecią drzemkę a to z kolei powoduje zbyt długą przerwę między drugą drzemką a snem nocnym. Zaznaczę, ze dziecko śpi zwykle w stojącym wózku na powietrzu, czasem podczas spaceru. Budzi się zazwyczaj po 40 minutach/godzinie, ale gdy dostanie smoczek i się je polula to śpi dalej.

Opierając się na te informację - ja bym budziła (może wystarczy wrócić do domu, warunki się zmienią i dziecko samo się wybudzi), właśnie dlatego by utrzymać optymalny plan dnia.

Witam serdecznie, czy ten regrea 4 miesiąca oznacza, że odbywa się w trakcie trwania 4 miesiąca czy po ukończeniu 4 miesiąca? Synek właśnie wchodzi w 4 miesiąc życia (12 tydzien) i jego sen stał się dla mnie koszmarem. Wcześniejsze rytuały dajace nam chociaż jedną dluższą drzemkę w nocy (3-4h) zawodzą. Synek budzi się właściwie co 40min..jakby przestał umieć lączyć cykle snu... Od kilku dni śpię naksymalnie ciągniem 1,5 h a w nocy uzbiera się moze łącznie z 4h. Proszę o światełko w tunelu, ze to minie niedługo, bo padne...

Tak, niektóre dzieci przechodzą przez te zmiany wcześniej, niektóre później. Jeśli jakość snu nagle mocno się pogorszyła, to bardzo możliwe, że synek właśnie przechodzi przez bardzo istotne i ważne zmiany natury neurologicznej. Nie wiem dokłądnie jak wygląda Wasza sytuacja, więc ciężko jest mi powiedzieć czy jest to jedyny powód problemów ze snem. Nie jesteśmy też w stanie określić jak długo będzie to trwało - 2 tygodnie czy miesiąc. Jeśli jednak Pani dba o dobre warunki snu, uważa by dziecko się nie przemęczało, to sytuacja powinna niedługo się wyprostować.

Dziękuję za ten artykuł. I mam pytanie. Czy płacz przed każdym zaśnięciem jest normalny? Mam problem z zasypianiem mojego 3,5 miesięcznego synka. Poza porami drzemek jest cudownym pogodnym dzieckiem. Gdy zauważam u niego oznaki zmęczenia odkładam do łóżeczka i po jakimś czasie zaczyna zasypiać, ale wiercąc się i zaczyna płakać. Gdy wezmę go na ręce by go uspokoić zaczyna płakać mocniej. Uspokojenie wiąże się z jego zaśnięciem i trwa od kilku minut do czasem ok. 15/20min. Odkładam do łóżeczka po czym przebudza się zazwyczaj po 45min z uśmiechem. Czy robię coś źle? Mogę prosić o poradę?

Płacz przed każdym zaśnięciem nie jest normalny. Płacz jest sygnałem, że4 coś jest nie tak. Próbowałabym odkładać dziecko nieco wcześniej, przed tym jak będzie okazywać wyraźne oznaki zmęczenia, 10-15 minut przed. Można wprowadzić wyciszający rytuał, pomóc dziecku się wyciszyć i spróbować odkładać jeszcze sennego, nie śpiącego. Możliwe, że po tych zmianach drzemki się wydłużą - nie będzie zasypiać pobudzony z powodu płaczu i będzie zasypiać w lóżeczku, czyli nie będzie potrzeby odtwarzania warunków zasypiania.

Dziękuję za artykuł, wiele wyjaśnia co się dzieje teraz u mojego 16 tygodniowego synka. Po przeczytaniu nasuwa mi się dalsze pytanie czy coś w tym okresie regresu snu powinniśmy robić żeby pomóc dziecku lepiej spać? I czy możemy liczyć na to że wcześniejsze spanie wróci czy ustawi się nowy rytm spania w nocy? Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Zawsze warto dbać o sen maluszka - pilnowac oznak zmęczenia, uważać na przemęczenie, dokładnie wyciszać i układac do snu, kiedy ma potrzebę. Nie wiem, jak wyglądał Wasz wcześniejszy plan dnia, więc ciężko mi powiedzieć czego możecie się spodziewać w przyszłości :)

Suoer artykuł !!! Wyjaśnił wszystko co teraz się u Nas dzieje :) myslalam,ze cos robie nie tam. Maluszek zaczął budzić się w nocy a w dzień często płacze. Mam nadzieje,ze niedługo się to zmieni :)))

A co robic gdy moje 4 miesięczne dziecko broni się przed snem w ciągu dnia, po około 2 h zabawy chce ją uśpić ale jest płacz i krzyk i rezygnuje, bawimy się kolejne 2 h po czym usypia ale na 15-20 min budzi się, czasem udaje mi się ją dolulac i śpi około 1-1,5h, na noc usypianie trwa i trwa, w nocy budzi się czesto, Chociaż już przesypiala noce, daje jej pierś na spiąco i śpi dalej... Nie wiem co robie źle i jak to poprawić :(

Jeszcze dodam, że moja córeczka bardzo broni się przed zaśnienciem, płacze i krzyczy, nie potrafi zasnąć sama, jedynie przy piersi lub noszona na rękach i bujana, bardo chciałabym jej pomóc, ale nie wiem jak :( próbowałam odkładać ja aby usnela sama, próbowałam kłaść sie z nią i przytulać, ale każda próba kończy się placzem, którym coraz bardziej się nakręca aż wpada w histerie i trudno ją uspokoić...

Opierając się tylko na informacje z komentarza bym powiedziała, że czasy czuwania są za długie, stąd problem z zaśnięciem, krótkie drzemki i duże zapotrzebowanie we wsparciu.

Czy są jakieś widełki czasowe regresu? Od trzech tygodni syn ciągle w nocy się wybudza machajac rączkami, nawet co pół godziny. Nie jest głodny. Widać, że coś go pobudza,a ja już nie mam sił..

Nie spotkałam się z taką informacją. Podaje się najczęściej, że to jest bardzo indywidualne i może trwać czasami 3 tygodni a czasami 1,5 miesiąca. Czy próbowaliście spowiając?

Moja corka, 17 tyg., w dzien przewaznie ma 4 drzemki po 30 minut. W nocy spi z przerwami na karmienie 11-12h. Raz na kilka dni ma jedna drzemke dluga w ciagu dnia ok. 3h. Tak, jakby odsypiala poprzednie dni. Usypia sama lub przy piersi. Jest spokojna i pogodna. Ale od kilku dni budzi sie z drzemki z krzykiem. Nie ma mnie wtedy obok niej. Rano budzi sie za to z usmiechem.

Jakie jest pytanie? :) Pytaniejak szybko ten krzyk mija? Córka woła mamę i się uspokaja kiedy mama reaguje? Albo jest marudna, bo drzemka była krótka i się nie wyspała?

Dziekuje za ten artykul. Moje dziecko jest wlasnie w totalnym jedzeniowo-spaniowym regresie. Dzieki ostatniu akapitowi artykulu, polozylam sie wlasnie z maluchem na lozku i rusze sie dopiero, jak sie znudzi.

Moje dziecko przechodzi regres. Mam pytanie jak go ukoic, wyciszyć przed snem? Do tego średnio chce jeść bo się wierci, wkłada i wyciąga brodawke, ugniata mnie rączkami i marudzi. Karmie piersią. Co robić aby nie stracić laktacji? Używać laktatora??

Można nosić, śpiewać, lulać, wkładać do chusty - pierś nie jest jedynym sposobem na wyciszenie ;) A propos laktacji nie jestem certyfikowanym doradcą, ale uważam, że Pani podała zbyt mało informacji, żeby ktokolwiek mógł coś podpowiedzieć ;) Ogólnie - żeby utrzymać laktację na odpowiednim poziomie trzeba regularnie w dzień i w nocy przystawiać dziecko. W jaki sposób to będzie robione, to jest inna sprawa. Na spiocha, w zaciemnionym pokoju, w łazience z włączoną wodą, jeśli dziecko nie może się skupić, a jest ewidentnie glodne. A może jadło 1,5 godziny temu i wcale nie jest jeszcze głodne, tylko zmęczone i nie ma to nic wspólnego z karmieniem? ;)

Mój maluszek od narodzin kiepsko śpi. Od początku nie potrafił sam zasypiać. Ma 4,5 miesiaca i nadal śpi w otulaczu, tylko tak można go spokojniej uśpić ale nada na rękach. Do tego krótkie drzemki po pół godziny, ostatnio ma ich nawet 5 w ciagu dnia i widzę jakby ciągle było mu mało. Do tego odkładany czasem na 5 razy bo jakby znowu silniejsze ma moro. Próbowałam uczyć zasypiania i szło nawet nieźle ale znowu się popsuło. Co zrobić zeby wydłużyć czas drzemek?

W takiej sytuacji i w takim wieku skupiłabym się na wyciszaniu dziecka - duzo noszenia, tulenia, spiewania, zeby ułatwić zasypianie. I bym wydłużała drzemki - sen na rękach, w chuście, w ruchu. Mam wrażenie, że maluszek jest mocno niewyspany i póki nie nadrobi zaległości będzie ciężko cokolwiek zmienić. W tej chwili próby "nauki" tylko pogarszają sytuację.

Mam pytanie. Moja córcia ma 4.5 miesiąca. Od 3 miesiąca życia zaczęła sama zasypiać w łóżeczku. Przyszedł 4 miesiąc i jakby coś strzeliło. Ma problem z zaśnięciem. Nie pomaga odkładanie do łóżeczka, lulania, śpiewanie, kołysanie, bujanie... Dopiero po 50 min prob. Zasypia i to najczęściej przy butelce. Najładniej zasypia wieczorem przed godziną 19. I tutaj też... Zasypiała przed 19 i spała do rana z pobudkami na jedzenie, a od kilku dni budzi się ok 3 i chce się bawić. Mam nadzieję, że to właśnie regres. Zastanawiam się też, czy to przypadkiem nie żeby bo jest bardzo marudna

Jak najbardziej może to być regres i niewyspane dziecko jest marudne, nie wszystkiemu winą są zęby ;) podczas wszystkich sytuacji kryzysowych warto uważać na czasy czuwania, jest o wiele łatwiej przeżyć trudny okres, jeśli dziecko nie jest przemęczone ;)

Dzień dobry! Od początku życia nasz maluszek bardzo słabo śpi w dzień. W zasadzie od 2 tygodnia miał problemy z brzuchem przez co każda próba zasypiania kończyła się na śnie 10 minutowym. Od jakiegoś czasu synek zaczął przesypiac 20-40 minut. I tak naprawdę nigdy nie liczyłam ile czuwa i nie usypialam go na siłę. Jak widziałam, że staje się marudny to probowalam ale też bez przesady bo potrafił się szybko rozbudzic. Czy powinnam go usypiac na siłę? Wczoraj miał intensywny dzień gdzie tak naprawdę spał 1,5h na spacerze a potem tylko 20 minut po południu i pierwszy raz w życiu płakał strasznie przed zaśnięciem około 21. Dopiero około 22 zasnął. Wcześniej szłam z nim do łóżka i z uśmiechem na twarzy zasypial ze mną. Zastanawiam się gdzie robię błąd? Teraz jakby mniej boli go brzuch, który wybudzal go w nocy i za dnia.

Dodam jeszcze, że mały w ciągu dnia zasypia w różnych miejscach z racji tego, że nie odkładalam go do łóżeczka bo do tej pory przesypial w nim po 10 minut a nie chciałam dopuścić do jego placzu. Z reguły zasypia w leżaczku, czasami na rękach i odkładam go do naszego łóżka. Czy tu też popełniam błąd?

Dzień dobry, nidgy nie proponuję usypiać dziecko na siłę, zresztą nie da się uśpić dziecko, które nie chcę spać ;) Chodzi o to, by wyczuć naturalny rytm dziecka, rozumieć jego sygnały i pomóc się wyciszyć i zasnąć. Czasy czuwania są drogowskazem - ile mniej więcej może czuwać dziecko w takim wieku. Jeśli chodzi o miejsce spania, to też nie jestem rygorystyczna - róbcie tak, jak Wam jest wygodnie, byleby bezpiecznie ;) Dziecko może spać w różnych miejscach i w różnych warunkach, może być usypiane przez różne bliskie osoby, jeśli jest taka możliwość, nie ma w tym nic złego.

Witam mój syn ma skończone 5 m8esiecy. 8 tydzień już wzbudza sie co godzinę na jedzenie w nocy. W dzień spi bardzo różnie. Przeważnie 3 razy. Razem snu dziennego około 3-4h w nocy od 9-10 Nie ma opcji dlużej;( W nocy czasem ma "przerwe" na zabawe, jak trzeba przewinąć to się wybudza i nie ma opcji go uspać ;( Czy to kiedyś minie? Nie mam już siły.

Czy kiedyś to minie? Tak, na pewno :) Czy w tej chwili można poprawić sytuację? Myślę, że tak, ale trzeba by było przeanalizować całą sytuację, żeby znaleźć rozwiązanie. Gdyby Pani miała potrzebę proszę o wiadomość na adres liza@sen-dziecka.pl albo przez Facebooka.

Zostaw komentarz