Sen i humor dziecka | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Trying to access array offset on value of type bool w multipurpose_preprocess_page() (linia 78 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).
  • Warning: Trying to access array offset on value of type null w multipurpose_preprocess_page() (linia 78 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/themes/multipurpose/template.php).

Sen i humor dziecka

Wydaje się to dziwne, ale często rodzice w żaden sposób nie wiążą ilości i jakości snu z zachowaniem dziecka. Chociaż, może to powiązanie jest tak ewidentne dla mnie, osoby, która aktywnie interesuje się snem małych dzieci.

W jaki sposób może tę zależność wykryć młoda mama pierwszego niemowlaka?

Albo ktoś jej podpowie, albo wcześniej lub później sama wyłapie to z własnego doświadczenia. Między jakością i ilością snu znaleźć można jednoznaczne zależności. Zasługują ona na wyraźne podkreślenie, więc wypunktuję je na liście poniżej.

Krótko o najważniejszym

  • Zdrowy sen poprawia humor, temperament, rozwój kognitywny, efektywność działania.

  • Jeśli dziecko wydaje się zbyt pobudzone, możliwe, że jest zmęczone i chce spać.

  • Niektóre, stale niewyspane dzieci cały czas znajdują się w stanie dużego pobudzenia i z trudem się wyciszają. A rodzice po prostu nie wiedzą, że należy zwrócić uwagę na ilość i jakość snu.

  • Niedobór snu prowadzi do nadmiernego pobudzenia centralnego układu nerwowego.

  • Jeśli dziecko jest spokojne i uważne, świadczy to o dobrym jakościowo śnie.

  • Wyspany maluszek ma dobry humor. Wiele dzieci potrafi się bawić samodzielnie po dobrej drzemce.

  • Stały niedobór snu prowadzi do pogarszania jakości czuwania w dzień.

  • Sen sprzyja snu. Im człowiek (i mama, i tata, i dziecko) jest bardziej wypoczęty, tym łatwiej jest mu usnąć i spać bez pobudek. Im bardziej jesteśmy zmęczeni, tym trudniej jest to zrobić.

Najbardziej odpowiedzialni i dociekliwi rodzice już sprawdzają tabelę ze średnimi normami ilości snu wg wieku? I już planują nie spać ani nie jeść, aby zapewnić dziecku tyle snu, ile jest wskazane w tabeli, ponieważ inaczej wszystko będzie źle? Nie o to chodzi w tym artykule.

ZAWSZE należy patrzeć na dziecko, obserwować jego zachowanie/zmiany humoru (i nie należy szukać problemu tam, gdzie go nie ma).

W tym artykule chcę tylko zwrócić uwagę na bezpośrednią zależność między snem a zachowaniem dziecka. Jeśli wasz bobas jest “trudny”, cały czas kapryśny, budzi się 8 razy w ciągu nocy “jak każde niemowlę”, wtedy tak: sięgamy po tabelki [albo bezpośrednio po pomoc do mnie]. I po tym na pewno nie poznacie własnego dziecka!

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Dzień dobry. Do wielu rzeczy opisanych na tej stronie doszłam z mężem właśnie dzięki obserwowaniu naszej córki. Fajnie, że się potwierdza, ale szkoda, że nie trafiłam na tę stronę wcześniej :) Córka do miesiąca zasypiała głównie przy piersi, równo po miesiącu zaczęły się problemy, a my nie umieliśmy jej uśpić. Córka WYŁA z wykończenia, ciągle budziły ją rewolucje w brzuszku, kupy, gazy, ból. Wybudzona raz czy dwa już nie mogła zasnąć. Każdy wmawiał kolki "bo płacze przy piersi" (wg mnie dlatego, że ssanie jest wysiłkiem dla dziecka i nie była w stanie na spokojnie zaspokoić głodu). Przez kilka tygodni (!) córka spała głównie w samochodzie. Robiłam z nią długie kilometry tylko po to, by spała. Proszę sobie wyobrazić, że moja mama która ma 3 córki stwierdziła, że 7-tygodniowe dziecko nie śpi 5h bo nie jest śpiące i trzeba je zmęczyć... Więc śpiewała, stukała w lustro, itd. nie wyobrażam sobie jak córka musiała się męczyć. Z resztą wszyscy byliśmy wykończeni. Obecnie córka ma 17 tygodni i doszliśmy już do jako-takiego ładu ze snem. W nocy nigdy nie było problemu bo odsypiała dzień (zdarzyło jej się nie spać 10h:( ). W dzień pierwsza drzemka bez problemu, druga trudniej ale dajemy radę, z trzecią często trzeba się namęczyć albo odbywa się w samochodzie/wózku. Bardzo trudno córkę uśpić popołudniami, a jest już marudna wiec przesunęliśmy czas kąpieli już na 17:30 i śpi około 18 (wstaje 6-6:30). Jeśli nawet zaśnie z trudem około 15, to drzemka trwa max 40 minut i widać, że chętnie by pospała jeszcze. Kąpieli nienawidzi ale chyba tylko dlatego, że jest przemęczona. Córka potrafiła zasnąć sama na wszystkie drzemki w ciągu dnia przez 2 tygodnie miesiąc temu i nagle tę zdolność utraciła :) Zasypia zwykle bujana na rękach. Przestała też okazywać zmęczenie. Sporadycznie ziewnie, nie trze oczu, nie kręci głową na boki, nie chwyta się za ucho- dopiero przy usypianiu zaczyna się tak zachowywać. Do tego od zawsze łatwo ją przebodźcować, przeciągnąć, obudzić. No nic, w każdym razie celem mojego wpisu było podziękowanie za ten zbiór informacji, może ktoś będzie miał więcej szczęścia i trafi w czas na tę stronę. Apeluję też do młodych rodziców, nie dajcie sobie wmówić że każdy płacz to kolka, można dziecku niespecjalnie zrobić krzywdę. Obserwujcie dziecko. Czytajcie. Dzięki:) U nas walka o zdrowy sen trwa....

Bardzo dziękuję za ten komentarz! Chyba najbardziej istotne co mogę powiedzieć - nie walczcie o sen! Nie walczcie i dziecko też nie będzie z Wami walczyć. W odpowiedzialności rodzica jest zapewnienie potrzeby, stworzenie warunków, pokazanie właściwych reakcji i zachowań. Bardzo proszę pamiętać o tym, kiedy czas utulić maluszka na drzemkę ;)

Zostaw komentarz

Sen i humor dziecka | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.