Sen noworodka

Narodziny dziecka to dla świeżo upieczonych rodziców przede wszystkim wielka radość. Jednak jest to również spadająca na ich barki ogromna odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która niby zaskoczeniem nie jest, jednak mimo to często tak bardzo zaskakuje.

Decydując się na dziecko, decydujemy się na nieustanną gotowość do działania, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Musimy podejmować decyzje, których nikt inny za nas nie podejmie, a których konsekwencje będziemy ponosić nie tylko my, ale również nasze dziecko.

Jak zatem wziąć odpowiedzialność za sen dziecka, tak ważny dla jego zdrowia i rozwoju?

Jak zazwyczaj wygląda sen noworodka?

Normą dla nowo narodzonego dziecka jest sen o długości 16-20 godzin na dobę. Jednak, w zależności od potrzeb dziecka, jego długość może się wahać od 14 do 22 godzin na dobę. Dobry sen wynika z optymalnego czasu czuwania, który na początku wynosi 40-50 minut, a po trzecim tygodniu życia 50-60 minut. Obejmuje on również karmienie, przygotowania do snu i usypianie.

Etap rozwoju

Nowo narodzone dziecko ma różne refleksy, czyli odruchy. Najważniejszymi wśród nich są: odruch chwytny, odruch ssania, odruch połykania i odruch odbijania. Niby niewiele, a jednak wystarczy do tego, żeby niemowlę zaczęło się prawidłowo rozwijać. Noworodek nie potrafi kontrolować własnych ruchów, nie umie trzymać główki ani się przewracać. Przez pierwsze dwa tygodnie jest on prawie obojętny na wszelkie bodźce zewnętrzne.

Maluch przeżywa wtedy skomplikowany okres adaptacji i sen jest poniekąd ochronną funkcją organizmu. Pomaga on przyzwyczaić się do zmian, które niezwykle szybko następują w dziecku po urodzeniu.

Na sen w tym okresie wpływa:

  • Brak uregulowanego zegaru biologicznego. Noworodki nie trzymają się 24-godzinowego trybu. Ich sen dzienny prawie nie różni się od snu nocnego.

  • Brak podziału “dzień-noc”. Dziecko jeszcze nie ma pojęcia, że śpi się, kiedy jest noc, a spaceruje i bawi, kiedy jest dzień. Potrzebny jest czas, aby rytm dziecka się ustalił.

  • Potrzeba częstych karmień jest najczęstszym powodem częstych pobudek w nocy.

Dlatego tak ważne jest, aby od pierwszych dni uczyć dziecko odróżniać dzień od nocy, żeby uniknąć częstego problemu, jakim jest mylenie przez dziecko pór dnia.

Sen dzienny

W pierwszych tygodniach życia dziecko bardzo dużo śpi. Każdy sen trwa 1-2 godziny lub krócej. Czas czuwania natomiast wynosi 40-60 minut. Zatem już po około 40 minutach od obudzenia dziecko znowu jest gotowe zasnąć.

Sen nocny

Noworodki mają bardzo małą pojemność żołądka, dlatego co kilka godzin potrzebują kolejnej porcji jedzenia. Zatem częste nocne pobudki są normalne. Aczkolwiek zdarza się, że niemowlę śpi w nocy nawet 4-5 godzin pod rząd.

Rada miesiąca

W tym okresie ważne jest, aby jak najlepiej odtworzyć warunki, do których dziecko było przyzwyczajone w brzuchu mamy. Opatulanie, kołysanie, “szuszanie” - to wszystko uspokaja noworodka, stwarza dla niego komfortowe warunki i pozwala zasnąć w poczuciu ciepła i bezpieczeństwa.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Obrazek użytkownika Agutek Kogutek

Witam. Mam 4 tygodniowa córeczkę. Karmione butelka co około 3-4 godziny. W dzien ma już kilka okresów czuwania trwajacych godziny do półtorej, po których ucina sobie drzemkę. Po kąpieli zasypia od razu, zazwczyaj okolo godziny 21. Następnie budzi się w nocy na karmienie o północy, o 3 i o 6. Po każdym karmieniu zasypia szybciutko. Po ostatniej pobudce następuje długi interwal snu, po którym budzę ja o 11 na karmienie (pewnie spałby jeszcze trochę dłużej). Czy jest jakiś sposób, żeby przenieść ten "długi sen" z rana na noc? Czy jest jeszcze za malutka, żebu próbować jeh ustalać porządek dnia? Będę wdzięczna za jakąkolwiek podpowiedź :)

Dzień dobry, jest jeszcze malutka :) opisana sytuacja jest prawie idealna wg mnie. Co warto robić, żeby przypadkiem nie pomyliła dzień z nocą - w dzień ma być jasno, rodzina żyje aktywnym życiem, odgłosy z kuchni, muzyka, rozmowy, a w nocy ma być ciemno, cicho i spokojnie :)

Zostaw komentarz