Wczesne pobudki. Część 2.
Ciąg dalszy możliwych przyczyn wczesnych pobudek wraz ze wskazówkami, jak poprawić daną sytuację.
Dziecko może być głodne. Małe dzieci potrzebują częstych karmień. Jeśli wcześniej dziecko nie jadło o tej porze, to możliwe że teraz przechodzi przez kolejny skok rozwojowy albo nie je wystarczająco dużo za dnia.
Dziecko czuje głód, ponieważ jest przyzwyczajone jeść wcześnie rano, ale jest wystarczająco duże, żeby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe za dnia. Możliwe, że trzeba zapewnić 1-2 nocne karmienia (w zależności od wieku), a pierwsze dzienne karmienie/śniadanie przesunąć na późniejszą porę. Wtedy głód nie będzie powodem pobudek.
Notoryczne wczesne pobudki mogą być skutkiem tego, że dziecko jest przyzwyczajone do budzenia się o pewnej porze nawet jeśli jeszcze nie jest wyspane. Można spróbować lekko wybudzić dziecko, gdy jest pogrążone we śnie, by przeszło w inną fazę snu i nie obudziło się tym samym zbyt wcześnie rano.
Dziecko czuje dyskomfort. Co jest przyczyną?
- Niewygodne ubranko.
- Dziecko ma AZS. Warto zasięgnąć porady lekarza.
- Materac jest niewygodny.
- Dziecku jest za zimno albo za gorąco.
- Dziecku coś dolega. Zauważyłam, że niektóre rzeczy mogą nie przeszkadzać za dnia, ale stają się irytujące, kiedy dziecko próbuje zasnąć, bo nic innego nie zajmuje jego myśli.
- Problem z gazami. Należy podnieść dziecko, by dobrze mu się odbiło, pomóc się uspokoić i dopiero po tym położyć do snu.
- Dziecko ząbkuje.
- Dziecko jest przeziębione.
- Dziecko ma refluks.
- Dziecko ma odparzenia.
- Dziecko ma mokrą pieluszkę. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe niż inne, wtedy warto poszukać bardziej chłonnych pieluszek, albo można spróbować zakładać na noc większy rozmiar.
- Dziecko ma brudną pieluszkę. Pieluszkę oczywiście trzeba zmienić. Może pomóc trzymanie się rutyny: karmienia - aktywność - sen. Zmniejsza ona częstotliwość kupek podczas snu. Przy starszym dziecku warto zwrócić uwagę na dietę. Może się okazać, że produkty bogate w błonnik trzeba podawać w pierwszej połowie dnia.
- Brzuszek nie daje dziecku spokoju, dlatego że karmiąca mama zjadła coś albo dziecko spróbowało nowego produktu. (Absolutnie nie popieram diet eliminacyjnych bez powodu, ale jak zawsze warto obserwować.) Dziecko karmione formułą może mieć zaparcia. Wśród dzieci karmionych piersią nie jest to często spotykane. Jeśli dziecko jest rozdrażnione tylko rano, to przyczyną tego może być refluks, który pogarsza się w nocy z powodu leżenia i dłuższych przerw między karmieniami. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na to, czy dziecko nie ma innych oznak refluksu.
Poranna drzemka jest za wcześnie. Zbyt wczesna poranna drzemka może być jedną z przyczyn wczesnych pobudek. Może mieć charakter ostatniego cyklu snu nocnego, który oddzielony jest od nocy stosunkowo krótkim czuwaniem. Aby to zmienić, trzeba stopniowo przesuwać drzemkę na późniejszą porę.
Dziecko doskonali nową umiejętność. Dzieci doskonalą nowe umiejętności przed tym, jak zasną, a nawet podczas snu. Jeśli dziecko próbuje raczkować albo wstawać, kiedy jest pora na sen to, rzecz jasna, może to być przyczyną pewnych zaburzeń :) Niekiedy wystarczy położyć dziecko z powrotem i zwrócić mu uwagę, że jest pora snu. Jeśli jednak to nie pomaga, warto dać dziecku spokój i nie rozpoczynać zabawy w środku nocy.
Podczas zmiany cyklu snu dziecko lekko się wybudza i wydaje dźwięki, które rodzice mogą mylnie interpretować, jako gotowość rozpoczęcia nowego dnia. Bez pośpiechu! Warto dać dziecku parę minut - możliwe, że zaśnie jeszcze na godzinkę ;)
Zostaw komentarz