"Senne, ale nieśpiące" dziecko - co to właściwie oznacza? | sen-dziecka.pl

"Senne, ale nieśpiące" dziecko - co to właściwie oznacza?

Niemal w każdej książce o śnie małych dzieci i prawie na każdej stronie internetowej poświęconej tematowi snu dziecka kluczowa rada jest taka, by odkładać do snu senne, ale nieśpiące dziecko. W taki sposób dziecko stopniowo uczy się samodzielnego zasypiania, wskutek czego z reguły zmniejsza się ilość nocnych wybudzeń i wydłużają się drzemki dzienne. Ale co, tak naprawdę oznacza stwierdzenie „senne, ale nieśpiące dziecko”? Czy takiemu dziecku mają kleić się oczy czy wystarczy, że będzie wyciszone?

Definicja „senne, ale nieśpiące”

W idealnym świecie dziecko jest wyciszane do momentu, kiedy staje się spokojne, zrelaksowane i ma już zamknięte oczy. Następnie dziecko jest odkładane do łóżka. Układa się wygodnie, ma rozkojarzony wzrok, patrzy jak rodzic wychodzi z pokoju i po chwili spokojnie zasypia. W rzeczywistości może to wyglądać zupełnie inaczej.

U niektórych dzieci zasypianie wygląda w ten sposób, że zanim zasną wykazują bardzo subtelne oznaki zmęczenia, czy senności. Mają oczy szeroko otwarte, a po chwili już śpią. Właściwie nie ma mowy o etapie „senności”. W takiej sytuacji „senne, ale nieśpiące” dziecko będzie w momencie, kiedy jest już ono spokojne, ale nadal ma otwarte oczy. Oznacza to, że jest dobrze wyciszone i nie będzie wiercić się, raczkować, wstawać, czy bawić się.

Jak długo wyciszać dziecko, by było „senne, ale nieśpiące”?

W idealnym świecie za każdym razem udaje się wyciszyć dziecko na tyle, by było ono w stanie zasnąć samodzielnie, ale jak to wygląda naprawdę? Czy jest to możliwe? Jak mocno trzeba się starać, by udało się wyłapać odpowiedni moment?

Podczas rytuału przedsennego chcemy, by dziecko było spokojne i zrelaksowane. Jest to ważne szczególnie, gdy zmieniamy ten rytuał i dążymy do tego, by dziecko zaczęło zasypiać samodzielnie. Uważam jednak, że wyciszenie dziecka do momentu „senne, ale nieśpiące” nie powinno trwać zbyt długo.

Po pierwsze, jeśli jesteście w trakcie wprowadzenia nowego rytuału przedsennego bardzo prawdopodobne jest to, że dziecko się ożywi i rozbudzi w momencie, kiedy zostanie odłożone do snu. Nie ma więc sensu wyciszać dziecka przez godzinę, by po chwili zobaczyć, jak rozbudza się zaraz po odłożeniu.

Po drugie, nie chcemy, by dziecko było zbyt zmęczone, ponieważ utrudni to cały proces. Jeśli przeciągniecie czas czuwania dziecka o 30 minut dłużej niż wynosi jego komfortowy czas czuwania, to prawdopodobieństwo, że dziecko będzie poirytowane i odmówi zaśnięcia „na nowych warunkach” jest znacznie wyższe.

Waszym celem jest ustalenie stałego rytuału przed snem i konsekwentne jego przestrzeganie. Jeśli plan dnia jest odpowiedni dla wieku, to na końcu rytuału wieczornego dziecko powinno być na tyle wyciszone, by mogło zasnąć spokojnie. W konsekwencji takiego postępowania w ciągu kilku tygodni możliwe będzie odkładanie do łóżka coraz mniej sennego dziecka. Będzie mu łatwiej samodzielnie zasypiać.

Ale trzeba brać także pod uwagę temperament dziecka! Jedno dziecko przez 5-10 minut będzie odmawiać drzemki zanim się wyciszy i zaśnie, po drugim zaś od razu widać, że nadeszła pora jego drzemki, wystarczy położyć go do łóżeczka i wyjść z pokoju. Dziecko pobawi się samo przez ok. 10 minut i szczęśliwie zaśnie. Nie oznacza to jednak reguły i że od samego początku tak będzie. Ale czas i konsekwentne postępowanie rodziców zrobią swoje.

Na początku „nauki samodzielnego zasypiania” optymalny czas na wyciszenie dziecka to 10-15 minut. Jeśli nie udaje się wyciszyć dziecka należy sprawdzić, czy rytuał wieczorny rozpoczyna się we właściwym momencie. Zbyt zmęczone dziecko może mocno płakać albo być bardzo pobudzone. Niezmęczone dziecko może być rozbawione i szczęśliwe, uśmiechać się i zaczepiać opiekuna zamiast się wyciszać. Oznacza to, że jest zupełnie niegotowe do snu.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Dzień dobry. Mam 4miesięcznego syna. Konrad generalnie zasypia na rękach, czasem zaśnie sam podczas jazdy autem lub w wózku. Ma duży problem z ulewaniem, więc po karmieniu piersią jest zawsze pl 15 min pionizowany i stąd może przyzwyczajenie do zasypianie na rękach. Nie ma jeszcze ustalonego rytmu dnia poza tym, że ok 19.30 jest kąpiel, karmienie i spanie. Pobudki około 3 (ostatnio dodatkowa ok 24,chyba przez skok) i między 5-6. Czasem o 3 potrafi być w pełni wyspany a czasem zasypia już na piersi. Żeby w ciągu dnia zasnął, musi mieć symulację - pierś lub "telepanie" (wzięcie na ręce, smoczek i delikatne potrząsanie z robieniem "ćśś"). Czas aktywności między drzemkami do 2h. Koło południa drzemka jest na mnie (dziecko leży na moim brzuchu), gdy się przebudza dostaje pierś i śpi dalej - taki sen trwa do 3h. Widzę, że robię dużo błędów. Od czego powinnam zacząć by pomóc dziecku zasypiać samodzielnie? Dziękuję za pomoc.

Dzień dobry. Zacząć należy od ustalenia celów :) Co chcecie zmienić w Waszej sytuacji i dlaczego? Jakie metody są dla Was akceptowalne? Osobiście uważam, że nie ma nic dziwnego w tym, że 4-miesięczne dziecko potrzebuje pomocy przy zasypianiu. Jeśli stwarza to pewne problemy - dziecko nie da się odłożyć, wybudza się zaraz po odłożeniu, jest niewyspane, to wtedy warto się zastanowić co trzeba zmienić i w jaki sposób.

Moja 8 miesieczna córeczka nadal zasypia na piersi, najpierw pije z butelki i jest w miarę senna ale np wypije tylko 60-100ml i ożywia sie. po czym dostaje pierś i ssie aż zaśnie. chcialabym wprowadzic samodzielne usyianie bo potem jest problem bym mogla gdzies wyjsc a ojciec dziecka mogl ją utulic do snu,bo jest placz i ze zmeczenia dopiero zasnie u niego ;/ budzi sie w nocy okolo 2/3 w wiekszosci przypadkow piers i zasypia do 6-7 ale ostatnio zdarza sie ze budzi o 1wszej i nie spi do 3-4 ;/ jest pelna energii jednak nie zapalam światła jest z nami w łóżku probuje ja wyciszyc ale konczy sie na tym że ona potrafi mymlac piers przez ten czas az ja predzej zasne niz ona. co robic??

Witam, syn ma 7,5 miesiąca. Do tej pory przed spaniem nocnym kładliśmy go między sobą i zasypiał. Po czym odkładaliśmy go do łóżeczka. Zwykle nie budzi się w nocy tylko wierci. Chcę przejść do odłożenia go gdy jest senny (zwykle 15-20minut wyciszenia). Niestety po odłożeniu synek się wybudza, leży na brzuchu lub się kręci radośnie popiskując. Gdy biorę go na ręce zasypia po 5-10 minutach. Ponownie go wprowadzać poprzez leżakowanie z nami w senność? Wyjść z pokoju i liczyć na to, że sam zaśnie? Co robić w takiej sytuacji? W ciągu dnia usypiam go na rękach.

Dlaczego Pani chce zmienić to co działa? Rozumiem, ze taki sposób wieczornego wyciszania nie powodował żadnych problemów ze snem nocnym.

Jestem mamą bliźniaczek, dziewczynki mają teraz 14 miesięcy (ale według wieku korygowanego tylko rok - są wcześniakami). Jak były noworodkami zasypiały same, niestety z czasem zaczęliśmy je lulać na rekach i teraz tylko tak zasypiają. Sytuację utrudnia małe mieszkanie - ich łóżeczka stoją tuż obok siebie. Próbowaliśmy odkładać je śpiące ale zawsze wstają w łóżeczkach, gadają do siebie, płaczą itp i kończy sie lulaniem na ręku. Chcemy z tym skończyć tylko nie bardzo wiem jak to zrobić w tych warunkach i czy w ogóle to wykonalne. Dziewczynki zawsze chodzą spac o tej samej porze czyli 19:45 zmiana pieluchy potem lulanie z szumisiem i o 20 zwykle już spią w łóżeczkach. Kąpiemy je w ciągu dnia z babcią bo mąż późno wraca z pracy. Mimo to mamy wieczorny rytuał, najpierw intensywna zabawa a potem coraz spokojniejsza. Proszę o poradę!

Też się zastanawiam jak to zrobić w opisanych warunkach... A dziewczynki mają takie same zapotrzebowanie na sen? Najczęsciej małe dzieci się rozdziela przy zmianie ustalonych rytuałów (w danym przypadku lulania) właśnie dlatego, że się bawią a na końcu płączą ze zmęczenia i potrzebują pomocy by zasnąć... Przychodzi mi do głowy tylko delikatne przesunięcie planu dnia u jednej tak, by najpierw uśpić jedną, a później drugą, wtedy można stopniowo odzwyczaić od lulania.

Zostaw komentarz

"Senne, ale nieśpiące" dziecko - co to właściwie oznacza? | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.