Sen dziecka, które ukończyło 9 miesięcy | sen-dziecka.pl

Sen dziecka, które ukończyło 9 miesięcy

Nawet jeśli przez pierwsze 9 miesięcy życia maluszka sytuacja ze snem pozostawiała wiele do życzenia, to i tak rodzice bardzo cieszą się ze swojego maleństwa, które urosło i zdobyło nowe umiejętności! Aktywny rozwój dziecka niekiedy zaburza jego spokojny sen i dlatego pomoc rodziców w organizacji jego snu jest szczególnie istotna.

Około 13,5 - 15 godzin snu w ciągu doby zapewnia niezbędny odpoczynek i regenerację organizmu dziecka. Ten czas z reguły rozkłada się na 11-12 godzin snu w nocy i ok. 2-3 godzin snu w ciągu dnia. Optymalna długość czasu czuwania wynosi ok. 3-4 godziny i obejmuje aktywną zabawę, przygotowanie do snu, rytuał przedsenny i proces zasypiania.

Plan dnia nadal nie jest oparty na stałych godzinach, ale jest określony i elastycznie dostosowuje się do indywidualnego rytmu dziecka.

Etap rozwoju

Maluszek bardzo szybko rozwija się, staje się coraz bardziej aktywny, nieustannie interesuje się otaczającym go światem i coraz lepiej go rozumie. Z jednej strony dziecko jest zachwycone tym, co dzieje się dookoła niego, ale z drugiej strony, stanowi to duże obciążenie dla jego systemu nerwowego.

Dziecko ma „koszmary”. Mocno pobudzone dzieci śpią bardzo niespokojnie: mogą się wiercić, popłakiwać przez sen. Można odnieść wrażenie, że mają koszmary senne. Zdarza się, że dziecko, które przesypiało całe noce, zaczyna się budzić w środku nocy z płaczem. Ograniczenie emocjonalnego obciążenia w ciągu dnia, zmniejszona aktywność fizyczna wieczorem, wczesne chodzenie spać wieczorem i dużo kontaktu z osobami, które się opiekują dzieckiem ma wpływ na zmniejszenie poziomu obciążenia systemu nerwowego.

Dziecko jest „przyklejone” do mamy. Maluszek nie odstępuje mamy na krok, łapie za ubrania i domaga się uwagi. Takie zachowanie można było zaobserwować już wcześniej, w wieku 6-7 miesięcy, albo pojawiło się ono dopiero teraz. Maluszek przechodzi ważny etap psychologicznego dojrzewania. Lęk separacyjny jest właśnie jego objawem. Jedyną skuteczną metodą radzenia sobie w tej sytuacji jest poświęcenie całej uwagi dziecku. Jest to szczególnie ważne przed snem, żeby dać maluszkowi poczucie miłości, pewności i spokoju.

Dziecko wstaje w środku nocy w łóżeczku i płacze z zamkniętymi oczami. Skończywszy 9 miesięcy dziecko, z reguły, raczkując bardzo szybko przemieszcza się, potrafi stać przy oparciu łóżeczka, samo siedzi. Jednak zwiększona mobilność może utrudnić proces zasypiania. Dobrze znany rytuał wyciszający pomoże płynnie przejść do spokojnego snu.

Sen dzienny

Optymalny plan dnia 9-miesięcznego dziecka zakłada dwie drzemki po 1-1,5 godziny. W przypadku krótszych drzemek może mieć miejsce jeszcze trzecia drzemka. Ale w tym przypadku trzecia drzemka najczęściej skraca sen nocny, co może powodować kumulowanie się zmęczenia. Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wydłużenie dwóch drzemek i wcześniejsze zasypianie wieczorem.

Sen nocny

Około 70% dzieci w wieku 9 miesięcy jest w stanie przespać noc bez wybudzeń. Mogą, choć nie zawsze tak jest. W takim wieku dziecko ma mnóstwo powodów, by wybudzić się w nocy. Jeśli dziecko potrafi zasnąć samodzielnie, to, najprawdopodobniej, będzie mogło spać z minimalną liczbą wybudzeń (na przykład, nad ranem na karmienie, tak ważne dla podtrzymania laktacji) albo nie budząc się wcale. Sen nocny trwa ok. 11-12 godzin.

Rada miesiąca

Dziecko wciąż jest bujane do snu? Plecy protestują, a dziecko mimo bujania, nie raz zasypia z płaczem i histerią. Uwaga! Protesty dziecka mogą oznaczać, że już dawno wyrosło z bujania. Dziecko, swoim zachowaniem próbuje powiedziedzieć: „Jestem za duży na bujanie. Mogę pokręcić się obok mamy i zasnąć”. Wtedy najlepiej jest stworzyć takie warunki, by nauczyło się samodzielnie zasypiać - pokazać inne sposoby wyciszania i zasypiania.

Jeśli Wasze dziecko zasypia na rękach albo przy piersi, często wybudza się w ciągu nocy, „wisi” przy piersi, mimo że nie jest głodne, albo musicie je bujać w nocy co 2 godziny - zacznijcie wprowadzać zmiany. Najpierw podczas wieczornego zasypiania. Spróbujcie wyciszyć go do stanu, kiedy będzie senne i odłóżcie do łóżeczka albo połóżcie obok siebie. W ciągu kilku dni nauczycie się wyłapywać odpowiedni moment. Bądźcie cierpliwi, konsekwentni, spokojni i pewni swoich działań. Dziecku nie dzieje się krzywda - jest kochane, zadbane, bezpieczne, rodzic jest obok, zawsze gotów go wspierać. Odkładanie dziecka sennym (ale nie śpiącym) jest pierwszym, bardzo ważnym krokiem na drodze do samodzielnego zasypiania i spokojnego snu w nocy.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Bardzo przydatne informacje, czegoś takiego szukałam. Mój maluszek właśnie skończył 9 miesięcy i zaczął być dłużej aktywny w ciągu dnia (wcześniej potrzebował 3-4 drzemek, teraz wystarczają 2), przez co posypał nam się dotychczasowy rytm dnia i chyba pora na nowy plan :)

Bardzo się cieszę :) Plan dnia z dwoma drzemkami jest bardzo komfortowy :)

Dzień dobry, Mam problem w prawidłowym rozłożeniu drzemek córki. Nie wiem czy godzina zasypiania (sen nocny) 19:00 jest ok? Córka śpi do 5:00-5:30. Dla mnie to bardzo wcześnie, ale śpi ok 11 h wiec teoretycznie ok. Jednak przy tak wczesnej pobudce i aktywności max 4 h, zasypia na pierwszą drzemkę o 8:30. Kolejna drzemka wypada ok godziny 13:00. Obie trwają zazwyczaj ok 90 min. I teraz mam problem, bo 3 drzemka już nam odpadła, nawet jej nie proponuję zeby nie zepsuła nam zasypiania o 19. Jednak od godziny 14:00 do 19 to sporo czasu... Nie mam pomysłu gdzie można pokombinować zeby jej dzień byl lepiej zaplanowany. Byłabym baaardzo wdzięczna za pomoc

Pod koniec 8 miesiąca malec był chory wiec zasypiał przy piersi. Niestety tak mu zostało, próby uśpienia w inny sposób kończą się 3 godzinna awantura. Czy przez to, ze malec zasypia przy piersi pojawiły się nocne karmienia? Wcześniej było tylko jedno o 5 teraz jest ich 4! I to już miesiąc. Czy dziecko może być wysłane mając tyle pobudek w tym wieku?

Możliwe, ale warto się zastanowić czy są inne powody nocnych pobudek, podczas których zasypia z powrotem przy piersi. Jeśli nie wybudza się bardzo, to może czuć się dobrze. Myślę, że po zachowaniu dziecka w ciągu dnia można zrozumieć czy się wysypia.

Właśnie, ze w dzień jest ciężki. Ciagle trzyma się mojej nogi wymagając noszenia i przystawiania do piersi. Nic innego nie chce jeść. Pierwsza poranna drzemka kończy się po pół godzinie i dziecko budzi się z płaczem. Niby zasypia codzień o podobnej godzinie ale to nic nie daje.

Wg mnie problem może być szerszy, nie znam szczegółów i nie mam do Pani kontaktu. Jeśli potrzebuje Pani pomocy bardzo proszę napisać do mnie na Facebooku albo na liza@sen-dziecka.pl.

u nas po 9 miesiącu życia jeszcze większy regres niż był. córka tylko na początku dość dobrze spała w nocy, teraz to katorga, nadal budzi się co 3h (karmiona piersią). od stycznia jej nie bujałam właśnie dlatego, ze pokazywała, że nie chce. od pewnego czasu na wieczorne zasypianie muszę ją chwilkę pobujać, bo inaczej ciężko jej się wyciszyć, albo faktycznie zapaść w sen. zasypia leżąc koło mnie ale ostatnio śpi bardzo niespokojnie. sama nie wie chyba czego chce. nie ukrywam, że od pół roku daje bardzo wyraźne znaki, że mocno bolą ją dziąsła a nadal nie ma ani jednego ząbka. trze buzię i jęczy. czasem dostaje coś przeciwbólowego, ale śpi nadal bardzo niespokojnie. ostatnio zrobiła się troszkę lękliwa (to taki zbój że nie ma zbyt wiele strachu), histerycznie boi się kąpieli, dosłownie jakbyśmy chcieli ją utopić. wchodzę więc do wanny razem z nią i wtedy jest lepiej. zrobiła się trochę marudna. czasem zaczyna płakać zanim jeszcze otworzy oczy. popłakuje przez sen. bardzo się wierci i wcześnie wstaje (5:30), a potrafi dospać nawet do 7. nadmieniam, że śpi koło mnie w dostawce zrobionej z łóżeczka. już nie wiem, czy to zęby, skok, czy wszystko razem...

Jakiej pomocy z mojej strony Pani potrzebuje? Jeśli ma Pani potrzebę, żeby osoba z zewnątrz przeanalizowała sytuację i pomogła znaleźć źródło problemów, to bardzo proszę napisać do mnie na liza@sen-dziecka.pl :)

Mój 9miesięczniak ma straszne problemy ze snem już od mniej więcej 2 miesięcy. Ciągle pobudki i non stop na piersi. Chodzi spać ok 19.30, po 1-2 godz ma pierwsze wybudzenie, a potem jest tylko gorzej. Budzi się nawet co pół godziny. Czasami cały wieczór spędzam z nim w łóżku, jestem całkowicie wyłączona z życia. Dodam, że nie chce usypiać i uspokajać się z mężem, strasznie wtedy płacze. Czy to się jakoś zmieni? Co możemy zrobić?

Dzień dobry, żeby móc coś podpowiedzieć potrzebowałabym więcej informacji co najmniej o planie dnia synka.

U mnie dokładnie tak samo. Podejrzewam, że to lęk separacyjny...

Zostaw komentarz

Sen dziecka, które ukończyło 9 miesięcy | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.