Sen dziecka, które ukończyło 6 miesięcy | sen-dziecka.pl

Sen dziecka, które ukończyło 6 miesięcy

Pierwsze półrocze minęło. Dziecko już dużo potrafi, cieszy rodziców nowymi umiejętnościami i warto pamiętać, że dobry sen ma w tym momencie kluczowe znaczenie. Podczas aktywnego rozwoju malucha bardzo istotne jest zapewnienie mu wystarczającej ilości regenerującego snu.

Sen dziecka, które ukończyło 6 miesięcy

Z reguły półroczne dziecko wciąż potrzebuje prawie tak samo dużo snu jak noworodek: od 13,5 h do 16 h w ciągu doby. Tak duży rozrzut ilości godzin snu tłumaczy się rezygnacją z ostatniej popołudniowej drzemki (2 drzemki dzienne zamiast 3), która może nastąpić już po ukończeniu przez dziecko 6 miesiąca życia. Proces ten jest bardzo indywidualny i najczęściej przejście do dwóch drzemek następuje w 6-8 miesiącu życia.

Podział snu na dzienny i nocny wygląda następująco: na sen dzienny przypada około 3-4 godzin, natomiast na sen nocny 10-12 godzin.

Optymalny czas czuwania, który obejmuje zabawy, karmienie, przygotowanie do snu, wyciszanie i proces usypiania, wynosi z reguły 2 h 15 minut - 2 h 30 minut na początku miesiąca. Pod koniec tego miesiąca czas czuwania wydłuża się do 2 h 45 minut - 3 h.

Maluch rośnie i rozwija się, jego możliwości poszerzają się, w tym wydłuża się czas czuwania. Dlatego rytm dnia często się zmienia. Na razie jest to mniej więcej ustalony rytm snu i czuwania - przewidywalny, acz elastycznie dopasowujący się do potrzeb dziecka.

Etap rozwoju

Rozwój fizyczny

Istotny wpływ na sen dziecka, które ukończyło 6 miesięcy ma kolejny skok rozwoju fizycznego.

  • Niemowlęta stają się bardziej aktywne podczas czuwania, uczą się samodzielnie siadać i raczkować.

  • Dzieci potrafią doskonalić nowe umiejętności nawet podczas snu, co prowadzi do częstych pobudek i niepokoju, przez co dziecko śpi gorzej.

Jak temu zaradzić?

  • Pokazać dziecku, jak może samodzielnie przejść z pozycji siedzącej do leżącej.

  • Stwarzać warunki do doskonalenia nowych zdolności w czasie czuwania, aby dziecko szybciej się przyzwyczaiło i uspokoiło.

Rozwój psychiczny

  • Około 26. tygodnia życia dziecko zbliża się do kolejnego skoku rozwojowego. Tym razem otwiera się przed nim “świat relacji”. Następuje zrozumienie tego, że przedmioty są w pewnej odległości wobec siebie i każdy z nich ma wyznaczone miejsce.

  • Rozumiejąc to maluch czuje się mały i bezradny, jest tym wystraszony.

  • Niepokojący okres może zacząć się już w 23. tygodniu życia i wykazywać negatywny wpływ na jakość snu.

  • Stały fizyczny i emocjonalny kontakt z mamą może pomóc przywrócić równowagę i dobry humor.

Lęk separacji

Być może już jest zauważalne, że dziecko negatywnie reaguje na nieobecność mamy: czasami próba wyjścia do innego pokoju kończy się łzami. Jest to zupełnie normalne, ponieważ dzidziuś już ma świadomość tego, że mama jest odrębnym człowiekiem i może odejść. Maluch naprawdę się tego boi! Nie jest to właściwy moment na “usamodzielnianie”, warto zapewnić dziecku poczucie bliskości mamy i pewność, że nawet jeśli odejdzie, to zawsze wróci.

Sen dzienny

W wieku 6 miesięcy dziecko ma 2-3 drzemki dzienne o długości od 40 minut do 2,5 h. Jeśli są to 3 drzemki, to raczej o długości 1-1,5 h. Pod koniec tego miesiąca może zacząć się proces rezygnacji z ostatniej popołudniowej drzemki. Sygnałem do tego jest zazwyczaj jej skracanie do 30-40 minut. Mogą być też dni, kiedy dziecko w ogóle odmawia usypiania o tej porze. O gotowości przejścia do 2 drzemek świadczy zdolność czuwania przez 3 h bez przemęczenia.

Sen nocny

Długość snu nocnego waha się w przedziale 10-12 h. Należy pamiętać o wczesnym usypianiu dziecka! Jeśli ostatnia drzemka opóźnia usypianie na noc, to jest to sygnałem do przejścia do dwóch drzemek.

Rada miesiąca

W pokoju, w którym śpi dziecko powinny być stworzone odpowiednie warunki do snu: żadnych zabawek, przedmiotów odwracających uwagę, dobrze gdy pokój jest przyciemniony. Jeśli dziecko śpi krótko (30-45 minut) i nie potrafi samodzielnie przejść do kolejnego cyklu snu, należy mu pomóc i wydłużyć drzemkę albo nauczyć je samodzielnie zasypiać i wydłużać sen.

Dziecko dorasta i nieznaczna fizjologiczna pobudka po 30-45 minutach pierwszego cyklu staje się problemem, jeśli budzi się ono w innych warunkach niż usypiało. Jeśli maluch usypiał na rękach kołysząc się, przy piersi, w chuście, w bujającym się wózku, to budząc się po 45 minutach w łóżeczku nie potrafi z powrotem samodzielnie zasnąć.

W takiej sytuacji są dwie możliwości: albo być gotowym do odtwarzania warunków usypiania (przystawić do piersi, lulać na rękach albo w wózku), albo nauczyć dziecko samodzielnego zasypiania. Im mniej pomocy potrzebuje dziecko by zasnąć, tym lepiej będzie spało. Dlatego problem 45-minutowych drzemek nie dotyczy dzieci po 6 miesiącu życia, które potrafią samodzielnie zasypiać.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Komentarze

Witam, robiłam już chyba wszystko by pomóc mojej małej gdy budzi się po 40 minutach. Od kilku miesięcy tak się dzieje (a ma 6). Jak zaczynała się przebudzać to dawałam smoczek, butelkę, pierś, podnosiłam i kołysałam zanim sie rozbudziła, zostawiałam ją z szumem, woziłam w wózeczku i nic... Zawsze sen kończy się po 40 minutach. Czy coś jeszcze mogę zrobić? :(

Też miałam ten sam problem, tylko że przez jakiś czas było to zaledwie 30 minut. Nie wiedziałam co robić, więc nie przychodziłam do dziecka, aż do pory następnego karmienia - miałam wrażenie, że moje wizyty go rozpraszają. Nie wiem czy to poskutkowało, czy też junior po prostu jest teraz bardziej zmęczony, ale od kilku tygodni udaje mu się z reguły pospać ok 1,5 h. (ma 6 m-cy i 3 tygodnie)

Krótkie dzemki są fizjoloigicznie normalne do ok. ukończenia 6-go miesiąca życia, nie zawsze dziecko może samodzielnie przejść między cyklami snu. Jeśli dziecko wybudza się po krótkiej drzemce i jest ewidentnie niewyspane, to warto postarać się wydłużyć drzemkę. No i zawsze warto przeanalizować plan dnia, może dziecko czuwa zbyt długo albo zbyt krótko i właśnie to jest powodem krótkich drzemek.

witam. Syn pół roku. sen nocny od 19 do 6. w nocy budzi sie i nie spi. w dzień 3-4 drzemki po 30 min. 1d ok 8:00 , 2d ok 12:00, 3d ok 15-16, 4d ok 18-19(tzn wydaje sie ze idzie spac juz na noc po czym budzi sie po 30 min z krzykiem zosataje utulony i spi 3 godz. karmienie i zowu 2 godz karmienie kolejne 2 godz karmienie. w ciagu dnia wybudza sie rowniez na spacerze po 30 min i placze. zawsze wstaje z placzem. probowalam juz skarac wydluzac czasy czuwania. nic nie pomoglo. czasami uda mu sie przespac godz. bardzo mi go zal bo placze przed snem ze zmeczenia i jak wstanie ze sie nie wyspał:(( co ja robie żle? prosze o pomoc! zal dziecka!! moze jest jakis uniwersalny schemat dnia dla polroczników? moze uda mi sie go przestawic i nauczyc konkretnych godzin.?? pomocy. dziekuję!!

Witam! Jest mi bardzo przykro, że jesteście teraz w takiej sytuacji! W tym wieku plan dnia dziecka nie jest ustalony wg godzin, nie może Pani go tego nauczyć. Najlepsze, co może Pani zrobić w takiej sytuacji, to uważnie obserwować oznaki zmęczenia i kłaść dziecko już przy pierwszych oznakach zmęczenia oraz wydłużać drzemki dzienne. To, że synek budzi się z płaczem, że budzi się po 30 min od rozpoczęcia snu nocnego jest dla mnie oznaką dużego zmęczenia. Orientacyjny czas czuwania półrocznego dziecka wynosi 2-2,5 godziny. Godziny drzemek Pani synka są ok, ale pod warunkiem, że te drzemki są ponad godzinę! Jeśli dziecko jest zbyt zmęczone trudno jest mu spać wystarczająco długo i spokojnie, trudniej też może być z wydłużaniem drzemek. Ale trzeba się postarać, może w chuście, może na rękach, byleby dziecko teraz się wyspało. Wszystkie przyzwyczjenia da się zmienić, ale tylko jeśli dziecko jest wyspane i dobrze się czuje.
Obrazek użytkownika Hania Kolarczyk

Mam pytanie odnośnie wybudzania z drzemek jeśli dziecko śpi więcej niż 3-4 h w dzień w wieku 6 m zazwyczaj 2 drzemki poranna i popołudniowa po 2h i jest problem z 3 drzemką gdyż nie chce iść spać na tą 3 po 2,15 minutak ani po 2,30 ani po 3 h .. a jest zbyt wcześnie (koło godziny 17 ( by iść spac na noc wstaje koło godziny 6.30 rano ? Czy lepiej w ciagu dnia jedna z drzemke skrócić i wybudzić dziecko nigdy go nie wybudzałam z drzemek. ?

Znam osoby, które uważają, że warto dziecko wybudzać, żeby zachować równomierne rozłożenie snu w ciągu doby. Jako mama dziecka, które bardzo długo spało same krótkie drzemki nie lubię wybudzać dzieci :) Na dwie drzemki dzieci dobrze przechodzą w wieku ok. 8 miesięcy. Przykładowy plan dnia wtedy wygląda następująco: 6:30-7:00 pobudka 9:15-10:30 drzemka 1 13:45-15:00 drzemka 2 18-18:30 sen nocny Jeśli Wasz plan dnia może wyglądać podobnie i dziecko dobrze siebie przy tym czuje, to ten plan dnia jest dla dziecka odpowiedni. Jeśli jednak czasy czuwania są zdecdydowanie krótsze, to warto spróbować wybudzać z drzemki/drzemek, żeby trzecia drzemka jednak się udała.

Sa jakies sposoby zeby nauczyc dziecko ze drzemki nie tylko na mamiemprsy cycu? Mam absolutnie nieodkladalne dziecko w dzien. Na mnie jest w stanie miec trzy drzemki nawet ale w mom ncie odkladania otwiera oczy i koniec... mala ma 6 miesiecy.

Wg mnie trzeba uzbroić się w cierpliwość i spróbować :) Bym najpeirw przeanalizowała, czy dziecko zasypia we właściwym momencie, kiedy jest już zmęczone, ale jeszcze nie przemęczone. Następnie bym próbowała oddzielić karmienie od procesu zasypiania, wyciszać dziecko w inny sposób i odkładać senne, ale nie śpiące. Zmiany te można wprowadzić bardzo powoli i cały proces wcale nie musi być stresujący dla wszytskich, a wiekowo może to być bardzo dobry moment, ponieważ dziecko nie jest jeszcze bardzo aktywne, ale nie jest już noworodkiem, który porzebuje długich karmień i ma nieustaloną ilość drzemek.

Witam. Od ponad tygodnia mamy problem z pobudka w nocy. Córka budzi się o 3-4 i chce się bawić. Niepomaga usypianie przy cycu, bujanie, szumienie itp. Śmieje mi się w twarz. Następna jest dopiero drzemka dzienna. Mała jest już po skoku rozwojowym ( 6 miesięcy)

Dzień dobry, bardzo proszę się zapoznać z artykułami na temat nocnych pobudek https://sen-dziecka.pl/tags/nocne-pobudki. Myślę, że tu może Pani znaleźć przyczynę nocnego czuwania córki.

Witam, mój syn (23tygodnie) od ok. 1,5miesiąca budzi się w nocy częściej niż przedtem. Wcześniej potrafił przesypiać całą noc (lub budził się tylko raz, dwa na jedzenie), zasypiał sam w łóżeczku. Teraz nie ma takiej opcji. Musi być utulony na rękach. I ma coś co mnie niepokoi. Tzn już zasypia, jest spokojny, odpływa aż tu nagle dostaje histerii! Płacze, pręży się, wyrzuca smoczek z buzi. I po tym zazwyczaj zasypia. Staram się go odkładać zanim całkowicie odpłynie, ale czesto zdarza się tak, że wybudza się i płacze. I znowu biorę go na ręce. W nocy nie budzi się raz co 2-3h a innym razem częściej. Wiem, że robię coś źle. Jak mam być konsekwentna w kładzeniu go do łóżeczka i samodzielnym zasypianiu, kiedy on dostaje histerii i nie da się go uspokoić? W jaki sposób go wyciszać przed snem? Powoli padam ze zmęczenia i brakuje mi cierpliwości :(. Ale przede wszystkim pomysłu jak jemu i sobie pomóc.

Wygląda na to, że sytaucja się pogorszyła podczas tzw. regresu snu 4. miesiąca. Myślę, że tak, powinna być Pani konsekwentna w swoich działąniach, ale w sytuacji, kiedy dziecko wpada w histerię, najlepsze co możemy zrobić dla wszytskich - pomóc dziecku się uspokoićź, być dla niego wsparciem. Następnie przeanalizować sytuacje, postarać się zrozumieć dlaczego tak się stało (za długie czuwanie, zbyt duże pobudzenie przed zaśnięciem) i następnym razem spróbowac jeszcze raz.

Dzień dobry:) Hubert właśnie skończył 6 miesięcy. Właśnie wychodzimy ze skoku związanego z relacjami, który wyraźnie popsuł mu sen. Zasypia samodzielnie (czasami trzeba mu pomóc, przyjść pogłaskać). Bez problemu łączy sen na drzemki - śpi czasem ponad 2 h (po tym czasie wybudzam). 3 ostatnia drzemka trwa ok 40 minut. Na sen nocny zasypia ok. 19. Śpi do 6 - 6:30. W nocy od niedawna mamy jedno karmienie, niestety zdarzają się noce, kiedy wybudza się z płaczem co 3 h i wówczas karmię go dwa razy. Naprawdę staram się utrzymywać stały rytm dnia. Dlaczego jedną noc prześpi jak kamień z jednym karmieniem o 2 w nocy, a podczas następnej wybudza się co chwilę z płaczem? Co może być tego przyczyną? Co mogę robić źle?

Myślę, że warto przeanalizować dzień poprzedzający gorszą noc i tak po każdej gorszej nocy i spróbować wyłąpać zależność. To jest jedyny sposób by zrozumiec w czym tkwi problem. No i może jest jakiś problem natury medycznej, coś na co Pani nie ma wpływu...

dzień dobry:) chciałabym w tym komentarzu zaapelować do wszystkich rodziców, aby nie bali się przyzwyczajania dziecka do noszenia, bujania, usypiania w aucie itp. bujam córkę do snu odkąd skończyła jakieś 3,5 miesiąca (obecnie 5,5), wcześniej nie umiałam znaleźć sposobu i wiecznie płakała z przemęczenia, bo nie mogła zasnąć. bujałam ją do każdej jednej drzemki i snu nocnego przez prawie 2 miesiące. dzień w dzień. nagle zauważyłam, że wieczorne bujanie ją chyba denerwuje, nie umiała się ułożyć. odłożyłam ją do łóżka i tak, prawie od miesiąca, zasypia leżąc ze mną w łóżku. dziecko rozwija się i jego potrzeby i upodobania będą się zmieniać. choć próbowaliśmy wcześniej usypiać ją na leżąco, kończyło się po 2h leżenia płaczem i irytacją. Przykład w drugą stronę- bardzo mało nosiliśmy córkę. BARDZO. Z dnia na dzień z nudów zaczęła się tego głośno domagać i obecnie ścieram kurze z córką na rękach :) A tak przy okazji, moja córka jest chyba wyjątkiem, bo pomimo samodzielnego zasypiania od pewnego czasu często się budzi. Wieczorem potrafi zapłakać co 40 minut. A zasypia sama. W pokoju jest mocno przygaszone światło, zero zabawek, chłodno (zakręcony kaloryfer), lekki szum. Po prostu ząbkuje. Ta strona bardzo pomogła mi uporządkować dzień, ale trzeba też brać pod uwagę inne czynniki, których się nie ominie.

Zostaw komentarz

Sen dziecka, które ukończyło 6 miesięcy | sen-dziecka.pl

Komunikat o błędzie

  • Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/common.inc:2822) w drupal_send_headers() (linia 1551 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Error: Call to undefined function each() w SMTP->Data() (linia 393 z /usr/home/vts/domains/sen-dziecka.pl/public_html/sites/all/modules/smtp/smtp.transport.inc).

Błąd

Wystąpił niespodziewany błąd. Proszę spróbować później.