Sen dziecka, które ukończyło rok

Sen dziecka, które ukończyło rok, nadal odgrywa kluczową rolę w jego rozwoju i samopoczuciu. W drugim roku życia zmiany w planie dnia są zdecydowanie mniej intensywne, a sytuacja staje się bardziej stabilna.

Zapotrzebowanie na sen rocznego dziecka to z reguły 13-14,5 godziny na dobę, przy czym na sen nocny przypada ok. 11-12 godzin, a na sen dzienny ok. 2-2,5 godziny. Długość czasu czuwania zależy od indywidualnych potrzeb dziecka. Zazwyczaj roczne dziecko jest w stanie czuwać ok. 3,5-4,5 godziny, niektóre dzieci nawet troszkę dłużej.

Etap rozwoju

Jeśli Wasze niemowlę jeszcze raczkuje albo chodzi, przytrzymując się mebli, to najprawdopodobniej w najbliższym czasie postawi swoje pierwsze samodzielne kroki (do 18 miesięcy to norma). Jest to radosne i długo oczekiwane wydarzenie w życiu całej rodziny. Nowy i bardzo ważny etap rozwoju fizycznego! Potrzeba czasu, by dziecko przyzwyczaiło się tej nowej umiejętności.

Dziecko może przeżywać prawdziwy szok w związku z nową zdolnością samodzielnego poznawania świata i nieraz te emocje mogą mieć negatywny wpływ na jakość jego snu. Sytuacja powinna się poprawić, kiedy dziecko przyzwyczai się do swojej nowej umiejętności i nabierze pewności w swoich ruchach.

Oprócz tego, problematyczne może być układanie dziecka do snu ze względu na jego pobudzenie w związku z nadmiarem aktywności fizycznej. Nieraz dziecko, które nauczyło się samodzielnie chodzić jest gotowe doskonalić nową umiejętność przez cały dzień (a niekiedy nawet w nocy). Z drugiej strony, to właśnie teraz dziecko potrzebuje efektywnego odpoczynku, zapotrzebowanie na sen musi być zapewnione.

Dobrze znany rytuał, ustalony plan dnia i odpowiednio zorganizowany czas wieczorem pomagają przygotować dziecko do snu.

Sen dzienny

Niektóre roczne dzieci wykazują oznaki przejścia na jedną drzemkę, czuwając ponad 4 godziny. Jednak bardzo niewiele dzieci w tym wieku dobrze czuje się z jedną drzemką dzienną. Bardziej komfortowym planem dnia dla większości rocznych dzieci jest plan dnia z dwiema drzemkami po ok. 1-1,5 godziny. Czasami jedna z drzemek jest zauważalnie krótsza (30-40 minut). Plan dnia z jedną drzemką może być odpowiedni dla maluszka, który śpi w nocy co najmniej 12 godzin, dobrze się czuje przy czasie czuwania dłuższym niż 4 godziny, a drzemka trwa nie krócej niż 2 godziny.

Przykładowy plan dnia z 2 drzemkami

7:00 Pobudka

7:00/7:30 Śniadanie

9:30 Przekąska

10:00 Drzemka 1 (co najmniej godzinę)

11:30-12:00 Obiad

14:00 Drzemka 2

15:30 Przekąska

17:30 Kolacja

18:30 Rozpoczęcie wieczornego rytuału

19:00 Sen nocny

Sen nocny

Jakościowy odpoczynek, który jest niezbędny dla aktywnego fizycznego i umysłowego rozwoju oraz poznawania otaczającego świata zapewni dziecku 11-12 godzin snu w nocy.

Rada miesiąca

Warto zorganizować Wasz dzień w taki sposób, by największa fizyczna i emocjonalna aktywność miała miejsce zaraz po drzemce, w pierwszej połowie czasu czuwania. Natomiast przed drzemkami i przed snem nocnym warto ograniczyć aktywność, zapewnić spokojny czas, przygotować się do snu  i przeprowadzić znany dziecku rytuał. Jeśli Wasz maluszek śpi w domu, to trzeba wrócić do domu odpowiednio wcześnie.

Wsparcie

To dzięki darowiznom Moich Czytelników mogę rozwijać sen-dziecka.pl i dzielić się wiedzą również z Tobą. Dołącz do grona wdzięcznych czytelników i pomóż innym maluchom i ich rodzicom!

  • Inna kwota:
Wspieram
PayPal Credit Card Badges

Zostaw komentarz